Evsel atık suların arıtımında anaerobik arıtma tekniklerin kullanılabilirliğinin araştırılması
Utilization anaerobic treatmant techniques in treatment of domestic waste water
  1. Tez No: 151437
  2. Yazar: MUHAMMED YAVUZ SUCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ EVSEL ATIKSULARIN ARITIMINDA ANAEROBIK ARITMA TEKNİKLERİN KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Muhammed Yavuz SUCU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Ahmet YÜCEER Yıl: 2004 Sayfa: 119 Jüri : Prof. Dr. Ahmet YÜCEER Doç. Dr. İlyas DEHRİ Yrd. Doç. Dr. Mesut BAŞIBÜYÜK Bu çalışma, evsel atıksulann arıtımında anaerobik arıtma tekniklerinin kullamlabilirliğinin araştırılması ve deneysel çalışmalarda seçilmiş olan sentetik atıksu reçetesinin kullanım potansiyelinin incelenmesi amacı ile, laboratuar ölçekli yukarı akışlı sabit yataklı anaerobik reaktör seçilen sentetik ve gerçek atıksu ile beslenerek yapılmıştır. Seçilmiş olan atıksu reçetesi, 15.01.2001 tarihinde ISO DİN sekreteryası tarafından, ISO/TC 147/SC5 N324 kodu ile yayınlanan Komite Taslağı'nda belirtilen 3 adet sentetik evsel atıksu reçetesinden birisi olarak belirlenmiştir. Bu reçeteye göre yapılan atıksu çalışma boyunca ortalama 513 mg/1 KOİ, 437 mg/1 BOİ5 ve 450 mg/1 alkalinite parametrelerini sağlamıştır. Çukurova Üniversitesi kampusundan sağlanan gerçek atıksu ise KOİ, BOİ5, alkalinite ve AKM parametrelerinde sırası ile ortalama 274, 185, 357 ve 165 mg/1 değerleri ölçülmüştür. Çalışmada sentetik atıksu reaktöre 18, 12, 8 ve 6 saat, gerçek atıksu ise 12 ve 6 saat bekletme süreleri ile uygulanarak, reaktör çıkışında KOİ, BOİ5, alkalinite ve AKM değerleri ile reaktörde üretilen gaz hacmi izlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, anaerobik filtre sisteminin evsel atıksulann arıtımında %85'e varan verimle çalışabildiği ve büyük bir çoğunlukla deşarj standartlarım sağlayabildiği gözlenmiştir. Ayrıca, seçilen sentetik atıksuyun anaerobik araştırmalarda, biyogaz üretimindeki düşüklüğe rağmen, benzer çalışmalardaki giderim verimini yakalayabildiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Anaerobik Filtre; Sentetik Atıksu; Evsel Atıksu; Biyogaz Üretimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc THESIS UTILIZATION OF ANAEROBIC TREATMENT TECHNIQUES IN TREATMENT OF DOMESTIC WASTEWATER Muhammed Yavuz SUCU DEPARTMENT OF ENVIRONMENTAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES ÇUKUROVA UNIVERSITY Supervisor : Prof. Dr. Ahmet YÜCEER Year: 2004 Pages: 119 Jury : Prof. Dr. Ahmet YÜCEER Asc. Prof. Dr. îlyas DEHRİ Ast. Prof. Dr. Mesut BAŞIBÜYÜK In this study, utilization of anaerobic treatment techniques in the treatment of domestic wastewater and potential use of a selected synthetic wastewater receipt were investigated, by using a lab-scale up-flow packed-bed anaerobic filter fed with the synthetic and raw wastewaters. The synthetic wastewater was selected between the tree receipts given by ISO DIN Secretary, in 15.01.2001, in Committee Draft ISO/TC 147/SC5 N324. The wastewater prepared according to the receipt gave 513 mg/1 COD, 437 mg/1 BOD5 and 450 mg/1 alkalinity. The real raw wastewater taken from the university campus was measured to have values of 274, 185, 357 ve 165 mg/1 COD, BOD5, alkalinity and TSS, respectively. The study composed of application of 18, 12, 8 and 6 hrs hydraulic retention times (HRT) for the synthetic wastewater and 12 and 6 hrs HRT for the real wastewater. The system was observed for COD, BOD5, alkalinity and TSS at the outflow and the produced bio-gas volume. The studies demonstrated that the anaerobic filter was able to show up to 85% removal efficiency for COD and the effluent was generally meeting the current discharge limits. Moreover, although the biogas production rate was not satisfactory, the synthetic wastewater was able to simulate similar results of the literature in removal efficiency. Keywords : Anaerobic Filter; Sythetic" Wastewater; Domestic Wastewater; Biogas Production II