Yüksek dayanımlı betonların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of high strength concrete
- Tez No: 151446
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ YÜKSEK DAYANIMLI BETONLARIN MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Şahin Tolga GÜVEL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı ÇAĞATAY Yıl : 2004 Sayfa: 81 Jüri : Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı ÇAĞATAY Doç. Dr. Cengiz Duran ATİŞ Yrd. Doç. Dr. Seren GÜVEN Bu çalışmada yüksek dayanımlı betonların mekanik özellikleri incelenmiş olup, incelemenin değerlendirilmesi ile yüksek dayanımlı beton üretimi için uygun beton dizaynının belirlenmesine yardımcı olmak amaç edinilmiştir. Bu inceleme ve değerlendirmenin yapılabilmesi için bir dizi laboratuar çalışması yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışmada Adana bölgesinden temin edilen çimento ve agrega kullanılmıştır. Farklı oranlarda silis dumanı, su/çimento oranları ve süperakışkanlaştırıcı ile sabit çimento, agrega miktarı ve sabit çökme, ile laboratuarda silindir, küp ve kiriş deney betonları üretilmiş, sertleşmiş beton üzerinde ilgili deneyler yapılarak değişik yaşlardaki beton basınç ve çekme dayanımları tespit edilmiştir. Belirtilen bütün şartlar için kullanılacak bîr agrega gradasyonu başlangıçta belirlenmiştir. Bu doğrultuda, zaman basınç dayanımı ilişkisi, zaman çekme dayanımı ilişkisi, farklı silis dumanı / bağlayıcı malzeme oranlarına göre farklı yaşlarda basınç ve çekme dayanımı ilişkisi incelenmiş tüm bu faktörlerin basınç ve çekme dayanımı üzerindeki etkileri gözlenmiştir. Silis dumanı / bağlayıcı malzeme beton basınç dayanımı için önemli olduğu, belirli bir orana kadar kullanılan silis dumanının basınç dayanımının arttığı, fakat belirli bir miktardan sonra silis dumanı miktarındaki artışın basınç dayanımını azalttığı ve silis dumanı / bağlayıcı malzeme oranının çekme dayanımına etkisinin oldukça düşük bir oranda kaldığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yüksek Dayanımlı Beton, Silis Dumanı, Su - Çimento Oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS INVESTIGATION OF THE MECHANICAL PROPERTIES OF HIGH STRENGTH CONCRETE Şahin Tolga GÜVEL DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ismail Hakkı ÇA?ATAY Year : 2004 Pages: 81 Jury : Assist. Prof. Dr. Ismail Hakkı ÇA?ATAY Assoc. Prof. Dr. Cengiz Duran ATİŞ Assist. Prof. Dr. Seren GÜVEN In this study, the mechanical properties of high strength concrete is investigated and helps to find the optimum design for high strength concrete with the evaluation of this investigation. This is an experimental study, and for this study cement and aggregate from Adana are used. Different ratios of silica fume and superplasticezer with constant cementetious material amount, aggregate amount and slump are used for this study. Cylinder, cube and beam samples are cast to find the compressive and tensile strength of concrete. First the gradation of aggregate is determined and then the samples are casted. Relationships between time - compressive strength, time - tensile strength, compressive strength '- tensile strength, silica fume - cementetious material are investigated. The effects of them on the concrete are observed. Key Words : High Strength Concrete, Silica Fume, Water - Cement Ratio II