Akışkanlaştırıcılı betonlarda RAM ile beton kalitesinin hızlı belirlenmesi
Rapid determination of quality with RAM in concretes containing plasticizer
- Tez No: 78489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
IV ÖZET Günümüz teknolojisinde, kalite ve dayanımın ön plana çıkması ile çimento, agrega ve su dışında betonun özeliklerini istenilen amaca uygun olarak geliştirilecek katkı maddeleri katılmaktadır. Betonun, istenilen özeliğinin geliştirilmesi hedeflenirken diğer özeliklerin de korunması gereklidir. Bunun İçinde kullanılacak malzemelerle uygun katkı cinsi ve oranının belirlenmesi gerekmektedir. Taze beton analizleri için geliştirilmiş ve günümüzde kullanılan pek çok yöntem vardır. Temelde bunlar mekanik ayrışımlı, nükleer ve elektriksel yöntemlerdir. 1974 yılında İngiltere'de geliştirilen RAM (Rapid Analysis Machine) taze betonun 10 dakikalık analiziyle içindeki çimento miktarının belirlenmesini sağlayabilmektedir. Aletin çalışması çimentonun çökelme suretiyle sudan ayrılarak bir kapta toplanmasına dayanmaktadır. Belirli agrega ve çimento için önceden yapılmış deney sonuçlarına bağlı olarak hazırlanmış grafikler yardımıyla betonun kalite ve dayanımı konusunda sonuca varılabilmektedir. Bu çalışmada BS 20 - BS 25 kalitesindeki betonlar, katkısız ve her bir katkının üç farklı oranlarda kullanılması ile üretilmiştir. Katkıların taze betonda işlenebilirliklerine, sertleştikten sonra da fiziksel ve mekanik özeliklerine etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bulunan sonuçlar ile RAM aletinden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. KÇ BS 20 betonunda gerçek çimentonun % 83' ü, KÇ BS 25 betonunda % 76, PÇ BS 20 betonunda % 93, PÇ BS 25 betonunda ise % 86' sı belirlenmiştir. Basınç dayanımları RAM sonuçlan arasındaki ilişkide regresyon denklemi korelasyon katsayılarının büyük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With quality and strength coming into focus in today's technology, some additional material other than the traditional cement, aggregate and water are added into the concrete to devolop its properties in the desired direction. While the devolopment of desired properties is aimed, other properties must be maintained as well. To be able to the this, it is necessary to determine the appropriate addition and proportion of the material to be used. There are different methods to determine the amount of cement in the concrete while it is still fresh. One of the tools developed to determine the amount of cement in the fresh concrete is the method of RAM wich is devoloped in England in 1974. Using RAM method it is possible to determine the amount of cement in the concrete in 10 minutes. The principle of this method is based on the seperation of cement from water in a cup with a constant volume. With the help of the schedules prepared before, the quality and the strength of the concrete can be easily estimated. In the present study, concrate samples with C 20 and C 25 quality were produced. One of these mixture was without any addition, and the other two mixtures were prapared with the inclusion of plasticizer in different proportions. The purpose of the study was to investigate the effects of plasticizers on workability in fresh concrete, and the effects on physical and mechanical properties in hardened concrete. The result were compared with the results obtained from RAM method. Using RAM method, 83, 76, 93, 86 % of the real amount of cement were determined in Typell C 20, Type II C 25, Type HI C 20 and Type C 25 concretes respectively. It has been observed that correlation coefficient was high in the relation among compressive strengths and RAM results.