3 KVA'lık bir rüzgar enerji dönüşüm sistemindeki jeneratör karakteristiklerinin belirlenmesi ve yörenin rüzgar enerjisinin kullanılabilirliği
- Tez No: 15146
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAŞÇETİNÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZ Bu çalışmada, yörenin etkin kullanılabilir rüzgar rejimi ve potansiyelinin elektrik enerjisi üretimine katkısını belirlemek amacı ile meteorolojik veriler incelenmiş. Ayrıca rüzgar enerjisi dönüşüm sisteminde bulunan 3 kVAvlık AC jeneratörün işlevsel ve yapısal özellikleri de belirlenmiştir. Bu amaca uygun olarak bölge ile ilgili, kullanılabilir rüzgar potansiyeline ilişkin tüm meteorolojik veriler taranmış olup, eletrik enerjisi üretimine katkısı araştırılmıştır. Aynı zamanda, rüzgar enerjisi dönüşüm sisteminde kullanılan yıldız bağlı, 16 kutuplu, 3 kVAvlık bir AC jeneratörünün Çukurova koşullarında kullanılabilirliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this project, main purpose is determine of effective useable wind region and support to production of electrical energy with meteorologic datums had exemined. In addition, operational and structural proporties of 3kVA AC generator which it is inside the converting of wind energy system hed determined. Suitable to the this purpose; All of the nietereologic datums, about usable wind potantial deal winp location had scanned and the support of production of electrical energy had rşsarched. At the same time; usefulness of the star connection; 16 pole 3 kVA AC generator had verified at the condition of Çukurova which this generator. is used to converting of the wind energy.