Tekfazdan beslenen kesintisiz üç fazlı asenkron motor kontrol devresi
  1. Tez No: 66208
  2. Yazar: ÖZCAN AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
V. ÖZET Tek Fazdan Beslenen Kesintisiz Üç Faz Asenkron Motor Kontrol Devresi Doğru Akım (DA) motorlarının yüksek dinamik performansları ve kontrolündeki kolaylıklarının yanında Alternatif Akım (AA) motorları daha çok sabit hızlarda kullanılan ve kontrolü güç motorlar olarak kabul edilirlerdi. Ancak son yıllarda kontrol yöntemlerindeki ve işaret işlemedeki gelişmeler AA motorlarını değişik, ayarlanabilir hızlarda da kullanabilme ve daha ucuz, daha az ve kolay bakım gerektirme özellikleri ile beraber DA motorlarının yerine AA motorlarının tercih edilmesini sağlamıştır. Böylelikle en hassas süreçlerde bile AA motorları yerini almıştır. Ancak elektrik enerjisinin kısa ya da uzun süreli kesilmesi durumunda sürecin kesintiye uğramaması için motor kontrol devrelerinin kesintisiz olması isteği gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple kesintisiz güç kaynağı ve motor kontrol devreleri ayrı ayrı kullanılabilir. Ancak amaç bu iki fonksiyonu yerine getiren tek bir cihaz yaparak hem tüm kontrolü tek bir cihaz üzerinden yapmak hem de sistem maliyetini düşürmektir. Bu sebeple yapılan çalışmada mevcut tek faz giriş ve tek faz çıkışlı 3.6 kVA'lık kesintisiz güç kaynağının (KGK) evirici yapısı değiştirilerek üç faz sincap kafesli 1.5 kW ' lık asenkron motorun kesintisiz olarak çalışması gerçeklenmiştir. Buradaki ana fikir kesintisiz güç kaynağının sağladığı kesintisiz ve sabit ara gerilimi kullanarak buna uygun 3 faz evirici gerçeklemektir. Devrede kontrol edilen büyüklük hız olup sabit v/f koşulu sağlanacak şekilde motorun hız kontrolü açık çevrimde gerçeklenmiştir. Ancak sistemi aşın akım korumasından dolayı kapalı çevrim olarak tanımlayabiliriz. Burada gerçeklenmeye çalışılan motor nominalden fazla akım çekmeye zorlanır ise stator gerilim ve frekansı dolayısı ile hızını düşürmektir. Yapılan devrenin performans testleri motor yüksüz iken gerçeklenmiştir. Bu testler sırasında IGBT'li 3 faz evirici anahtarlama frekansının evirici çıkış gerilimi ve stator akımı üzerindeki etkileri harmonikler incelenerek en uygun anahtarlama frekansı bulunmaya çalışılmıştır. 86
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY Single Phase Input Uninterruptable Three Phases Induction Motor Control Circuit In the past, it was accepted that AC motors were suitable for only constant speed applications; on the other hand, DC motors have high dynamic performances with easy control. The new technical improvements in signal processing made AC motor control more easy and with their maintenance-free, low cost properties, AC motors are today more attractive even in very sensitive applications. Besides, to protect the system and process, connected to the AC motor, against the long or short interruptions of mains, the AC motor control circuits with uninterruptable feature is today increasing demand. For this purpose, Uninterruptable power supplies (UPS) can be used with motor control units. However, for the sake of simplicity of control through one unit and cost effectiveness, it is the aim to design an unique unit, performing both function. Therefore in this thesis, a modification of inverter of a single phase input single phase output 3.6 kVA UPS had been done and uninterruptable operation of a 1.5 kW squirreled cage induction motor had been achieved. The main idea was the usage of uninterruptable constant delink voltage of UPS in three phase inverter design. In the circuit, the angular speed is the controlled variable and the control had been done open loop with constant v/f ratio. On the other hand, due to the closed loop over current protection property of the circuit, it can be assumed to be closed loop control. In this feature, protection is achieved by reducing stator frequency and voltage, in turn reducing speed in the case of overload. The performance tests of the circuit and the system had been carried at no load. During these tests, the effect of the switching frequency of inverter, using IGBT's, on the stator voltage and the current had been investigated to find an optimum switching frequency. 87