3 KVA'lık kuru tip transformatörün sargı sıcaklık davranışının bulanık mantık yöntemi kullanılarak tahmini
Prediction of a 3 KVA dry type transformer winding temperature behavior using fuzzy logic method
  1. Tez No: 416972
  2. Yazar: BURAK DÖKMETAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Transformatörler günlük hayatta kullandığımız elektrik enerjisinin iletiminde ve dağıtımında kullanılan önemli parçalardan birisidir. Çok yüksek güçlere ve boyutlara ulaşabilen transformatörlerin doğru işletilebilmeleri için sargı sıcaklıklarının önceden tahmin edilebilmesi önemlidir. Bu çalışmada, kuru tip bir transformatörün sargı sıcaklık davranışını tahmin etmek için bulanık mantık yöntemi kullanılmıştır. Bulanık mantık yönteminin kullanılmasındaki amaç, uygulanmasında mutlaka matematiksel bir modele gereksinim duymamasıdır. Bulanık mantık doğrusal olmayan fonksiyonların modellenmesine izin verir ve geleneksel kontrol teknikleriyle uyum halindedir. 3 KVA'lık kuru tip bir transformatör kullanılarak elde edilen datalar, yapılan benzetim çalışmasında giriş verisi olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca kuru tip transformatörün dinamik termal modeli oluşturulmuş. Benzetim sonuçları ile deneysel sonuçlar karşılaştırılmış ve yüksek oranda bir benzerlik görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Transformer is the one of the important particles used in transmission and distribution of electrical energy that we use in daily life. It's important to previously estimate winding temperature of transformers that can reach very high strength and dimensions in order to operate correctly. In this study, fuzzy logic method is used to estimate behavior of winding temperature of a dry-type transformer. The purpose of the method used fuzzy logic is not required the application of a mathematical method. Fuzzy logic allows the modeling of nonlinear functions and it's in conformity with traditional control techniques. The datas obtained by using 3 KVA dry-type transformers in the simulation studies are considered as input data. In this study also, dynamic thermal model of a dry- type transformers created. The simulation results and experimental results were percentage appointed.