Katı atıkların depolanması sonrasında bitkisel gelişim ve Adana-Sofulu çöplüğü üzerinde bir araştırma
After solid waste disposal to develop to vegetetion the case study: Adana Sofulu solid waste disposal site
- Tez No: 151464
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
oz DOKTORA TEZİ KATI ATIKLARIN DEPOLANMASI SONRASINDA BİTKİSEL GELİŞİM VE ADANA-SOFULU ÇÖPLÜĞÜ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Reyhan ERDOĞAN KÜÇÜK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEYZAJ MİMARLIĞI ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Güngör UZUN Yıl : 2004, Sayfa: 161 Jüri : Prof.Dr. Güngör UZUN : Prof.Dr. Zülküf KAYA : Prof.Dr. Muzaffer YÜCEL : Prof.Dr. Hayran ÇELEM : Doç.Dr. Zerrin SÖĞÜT Bu araştırmada Akdeniz Bölgesindeki Katı Atık Depolama Alanlarında biyolojik yaşamın geliştirilmesi için yapılabilecek bitkilendirme çalışmalarının Adana-Sofulu Çöp Depolama Alanı örneğinde denenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Akdeniz Doğal Bitki örtüsü içinden seçilen Althea rosea, Cynodon dactylon, Inula viscosa, Melilotus officinalis ve Thymbra spicata var. spicata bitkilerinin çöp depolama alanındaki büyüme ve gelişme durumları, temiz su ile ve çöp sızıntı suyu ile sulanmaları durumunda gösterecekleri performans araştırılmış ve çöp depolama alanının ıslahına katkıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Althea rosea, Cynodon dactylon, Melilotus officinalis'' m Akdeniz Bölgesi iklimi, olumsuz toprak koşullarında ve kurak geçen aylarda çöp sızıntı suyu ile sulanarak çöp depo alanı üzerinde yetişmesinin mümkün olduğu ve bu tür alanların iyileştirilmesi için kullanılabileceği, Inula viscosa ve Thymbra spicata'nın biyolojik onarım açısından diğer materyaller kadar başarılı olamadığı sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak araştırma bitkileri ile birlikte alanda kendiliğinden gelişen yabancı bitki türleri belirlenmiş bitkilerin toprak kalitesi üzerine katkıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu durumda yabancı bitkilere gelişim şansı verdikleri için Inula viscosa ve Thymbra spicata'nın da alanın bitkilendirilmesinde kullanılabileceğini iki yıl süren bu çalışma kapsamında söylemek mümkündür. Anahtar Kelimeler : Katı Atık Depolama, Biyolojik Onarım, Adana-Sofulu Çöplüğü. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS AFTER SOLID WASTE DISPOSAL TO DEVOLOP TO VEGETATION THE CASE STUDY: ADANA SOFULU SOLID WASTE DISPOSAL SITE Reyhan ERDO?AN KUÇUK DEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. Güngör UZUN Year : 2004, Pages : 161 Jury : Prof.Dr. Güngör UZUN : Prof.Dr. Zülküf KAYA : Prof.Dr. Muzaffer YÜCEL : Prof.Dr. Hayran ÇELEM : Doç.Dr. Zerrin SÖ?ÜT Sofulu solid waste disposal site is one of the main problem in Adana Environmental problems in Sofulu solid waste dumping area are; dispersion of wastes and pathogens around, direct touch/handling, unattractive smells, gases, leaking waters, stabilisation of wastes, visual pollution. In order to minimize those negative effects there is an“upper surface covering”implication which helped to control waste dispersion and to minimize unattractive smell and as a result upper surface gas concentration have been lessened in considerable amount. But the bare surfaced areas are still open to erosion without any vegetation on. As long as plantation work done without most suitable species, the idea will stand on the agenda that planting implication will become unaffected by the erosion in a shorter term. In the rehabilitation work and implications of Sofulu solid waste dumping area, there is very little research particularly for protecting by plant cover. As the species was chosen for the plantation without taking into account the local and the regional conditions and implication of the species without pre- experiments there is an obvious failure in the early rehabilitation works. In this research Althea rosea, Cynodon dactylon, Inula viscosa, Melilotus officinalis, ve Thymbra spicata var. spicata are chosen for plantation. During the two year plants are irrigated with clean and leakage water at the drought weather conditions. As a conclusion Althea rosea, Cynodon dactylon, Melilotus officinalis, were succesful for rehabilitation of Sofulu disposal site. But Inula viscosa and Thymbra spicata var. spicata could not be successful for rehabilitation like the others. Key Words : Solid Waste Storage Site, Biolgical Restoration, Adana-Sofulu Landfill Area. IV