Farklı optimizasyon yöntemleriyle çok katmanlı sistemlerin optik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving of optical properties of multilayer systems by using different methods
- Tez No: 151483
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ FARKLI OPTIMIZASYON YÖNTEMLERİYLE ÇOK KATMANLI SİSTEMLERİN OPTİK ÖZELLİKLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ Hüseyin EMİR ÇUKUROVA ÜNÜVERSİTESİ FİZİK ANABİLİM DALI Danışman : YrdDoç. Dr. Faruk KARADAĞ Yıl:2004 Sayfa 47 Jüri: YrdDoç. Dr. Faruk KARADAĞ Prof. Dr. Emirullah MEHMETOV Yrd. Doç. Dr. Sami ARIĞA Bu çalışmada, optik sistemlerde kullanılan çok-katlı ince filmlerin yansıtmayı azaltıcı şekilde dizaynı araştırıldı. Teorik olarak Fused Silica (SİO2) optik materyali için, belirli dalga boylan arasmda tek katlı, çift katlı ve üç katlı kaplamalar oluşturularak yansıtmaları incelendi. Bunun için kaplanmamış materyalin yansıtması tek, çift ve üç katlı kaplamalar ile oluşturulan materyalin yansıtmaları ile karşılaştırıldı ve yorumlandı. Böylece bu tür sistemlerin geliştirilmesi için ileride yapılacak olan deneysel çalışmalara temel oluşturulmaya çalışıldı. Anahtar Kelimeler : Optik Kaplamalar, Yansıtmasız Kaplamalar, Kırılma İndisi, Işık Polarizasyonu, İnce Film.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS IMPROVING of OPTICAL PROPERTIES of MULTI-LAYER SYSTEMS BY USING DIFFERENT METHODS Hüseyin EMHl DEPARTMENT OF PHYSICS UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Asist. Prof. Faruk KARADA? Year: 2004 Page 47 Juri: Asist. Prof. Faruk KARADA? Prof. Dr. Emirullah MEHMETOV Asist. Prof. Sami ARICA In this work, the design of multilayer thin films used in optical systems reducing the reflection has been investigated. A theoretical investigation of the single, two and three layer coating on Fused Silica (SİO2) optical material was carried out for the determined wavelength range. The reflection of an uncoated material is compared with the reflections of the single, double and three layer coated material and the results are discussed. Thus, a base has been formed for the feature experimental works to be carried out in this field. Key Words : Optical coating, Antireflection coating, Refractive index, Light polarization, Thin film. n