Pamuklu örme kumaşların reaktif boyalarla boyanması
The dyeing of cotton knitted fabrics with reactive dyes
- Tez No: 151541
- Danışmanlar: PROF.DR. HABİP DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
PAMUKLU ÖRME KUMAŞLARIN REAKTİF BOYALARLA BOYANMASI ÖZET Pamuk, tekstil endüstrisinde en çok kullanılan liflerden biridir. Pamuklu mamullerin üretim aşamalarından en önemlilerinden biri de boyama işlemidir. Bu işlem sırasında kullanılan kimyasallar doğada istenmeyen atık su yüküne sebep olmaktadırlar. Son yıllarda çevreci yaklaşımların da etkisiyle boyamada kullanılan kimyasallann rniktarlarmın ve atık su yükünün azaltılması için pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada öncelikle farklı reaktif gruplara sahip 10 adet boyarmaddenin 5 farklı konsantrasyon seviyesinde ve 3 farklı tuz konsantrasyonu seviyesinde boyamalar yapılmıştır. Ayrıca standart yıkamaların yam sıra, yıkama haslığı çözeltisinin kullanıldığı ilave yıkamalar da yapılmıştır. Boyalı numunelerin haslık testleri (su, ter, yıkama, sürtme ve ışık haslıkları) ve K/S ölçümleri yapılarak tuz miktarının ve boyarmaddelerin sahip olduğu farklı reaktif grupların boyama üzerine etkileri incelenmiştir. İlave yıkamalar ile standart yıkamanın sonuçlan da karşılaştırılarak değişik deterjan tiplerinin ayrı ayrı ve birlikte kuUanılmasının etkileri incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, tuz konsantrasyonunun artınlmasırun genel olarak ışık haslığı değerleri hariç, test edilen tüm haslık değerlerini düşürdüğü, K/S değerlerini ise yükselttiği bulunmuştur. Tuz konsantrasyonunun azaltılması, düşük boyarmadde konsantrasyonlarında haslık değerlerinin düşmesine, yüksek boyarmadde konsantrasyonlarında ise haslık değerlerinin iyileşmesine neden olmaktadır. Ancak, tuz konsantrasyonu azaltıldıkça K/S değerleri düşmektedir. Bu sonuçların yam sıra, ilave yıkamaların standart yıkamaya kıyasla hashk değerlerini artırdığı ya da koruduğu, fakat K/S değerlerinde düşüş meydana geldiği tespit edilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
THE DYEING OF COTTON KNITTED FABRICS WITH REACTIVE DYES SUMMARY Cotton is one of the most commonly used fibers in textile industry. One of the most important manufacturing processes of cotton goods is dyeing. The chemicals used in this process cause waste water including high amounts of harsh chemicals. Many studies are being carried nowadays for decreasing the amounts of chemicals in waste water. In this study, first of all, dyeings are made using 10 dyestuffs having different reactive groups in 5 different concentations and salts in 3 different concentrations. Furthermore, either me standart wash-off process with standart wash-off liqour and extra wash-off processes with washing fastness liquor are made. The effects of different reactive groups on dyeing properties are investigated by evaluation of the results of fastness tests (fastness to water, perspiration, washing, crocking and light) and K/S measurements of dyed goods. The effects of using different types of detergents together or seperately are compared to find out the effect of extra wash-off processes. The results of this study shows that except light fastness values, generally all fastness values decrease and K/S values increase when salt concentration is increased. Decreasing salt concentration causes a decrease in fastness values when low concentrations of dyes are used, and an increase in fastness values when high concentrations of dyes are used. But, when salt concentration is decreased, K/S values decrease. Moreover, it is found that extra wash-off process causes fastness values better than or equal to standart wash-off processes, but with a lower K/S.