Pamuklu örme kumaşlarda reaktif baskı
Reactive printing on knitted cotton fabrics
  1. Tez No: 151542
  2. Yazar: BERDAN KALAV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HABİP DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
PAMUKLU ÖRME KUMAŞLARIN REAKTİF BASKISI ÖZET Baskı, en genel anlamıyla tekstil malzemelerinin bölgesel renklendirilmesi olarak tanımlanabilir. Kumaşın belirli bölgelerini renklendirmek için kullanılan makina, boyarmadde veya uygulama yöntemi çeşitlilik göstermektedir. Ancak ortak olan nokta boyarmaddenin belirli bir kıvamlaştrncı kullanılarak hazırlanan pat ile kumaşa aktarılmasıdır. Bu kıvamlaştıncınm seçiminde en önemli olan etken boyarmadde çeşididir. Bilindiği gibi reaktif boyarmaddeler, lif ile kovalent bağ oluşturarak boyamayı gerçekleştirirler. Reaktif boyarmaddelerin bu kimyasal özellikleri baskıda kıvamlaştrncı seçimini sınrrlamaktadrr. Pratikte, sodyum aljinat, boya ile reaksiyon vermemesinden dolayı sıklıkla kullanılan kıvamlaştuıcıdrr. Baskıda kullanılan doğal kıvamlaştrncılar arasında sodyum aljinat en pahalı olanlardan biridir ve bununla beraber tedarik etmesi diğerlerine göre zordur. Bu durum uygun sentetik kıvamlaştrncılarm geüştirilrnesini gerekli kılmıştır. Bu çalışmada, örme kumaş üzerine aljinat kullanılarak reaktif baskı çalışması yapılmıştır. Baskı reçetesinde kullanılan üre ve ludigol konsantrasyonlannm renk verimine etkisi incelenmiş; rakle pasaj sayısı değiştirilerek aynı parametre üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Baskı sonrasında, termofikse ve buharlı fikse olmak üzere iki farklı yöntem kullamlmış; bunların fikse süreleri değiştirilerek renk verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sentetik kıvamlaştırıcı kullanılarak hazırlanan patla yapılan baskılarda ise sadece fikse işlemleri ve sürelerinin etkileri incelenmiştir. Ayrıca, yıkama, sürtme, su, ter, ışık haslıkları üzerine olan etkileri de incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, üre ve ludigol konsantrasyonunun belli bir seviyeye kadar olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir. Rakle pasaj sayısı belirli bir seviyeye kadar renk verimini yükselttiği daha sonra olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir. Buharlı fikse ve termofikse sürelerinin de renk verimini etkilediği gözlenmiştir. Sentetik kıvamlaştrncı kullanılarak yapılan baskılarda ise haslık değerlerinin biraz daha iyi olduğu gözlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
REACTIVE PRINTING ON KNITTED COTTON FABRICS SUMMARY Textile printing can be described as local colorization generally. There are various machine equipments, dyestuffs, or the processes in order to color the fabric. However, to apply dyestuff with paste used a certain ttackening agent is the common property. The most important factor is the type of dyestuff in choosing the thickening agent. As it is well known, reactive dyes makes covalent bonds with the fibers. This chemical property of the reactive dyes limits the selection of thickening agents. Sodium alginate is often used as a thickening agent due to its structure that doesn't give a reaction with dyestuff. Sodium alginate is the most expensive and hardest to supply thickening agent among the natural types. This forced to develop suitable synthetic agents instead of the naturals. In this study, reactive printing paste prepared with alginate is applied to the knitted fabric. The effects of urea and the ludigol, which are used in the printing paste receipt, to the color yield were examined; the effect of squeegee number was also studied. After printing, in order to fix the dye two different processes were applied and the effects of various fixing time was examined. The fabric, which is printed with paste prepared with synthetic thickening agent, was applied only two types of fixing process, and the effects of latter was examined. In addition, washing, crocking, water, perspiration and light fastnesses are studied. As a conclusion, urea and ludigol concentrations was observed that they have positive effects on color yield to a certain degree. The number of the squeegee was effective to the color yield to a certain degree but then it had negative effect. It was observed that the fixing processes were effective on the color yield. The prints prepared with the synthetic thickening agent have slightly better degrees compared to the ones prepared with the sodium alginate. x