The investigation of various behaviour of cotton fabrics including metallic yarn
Metal tel içeren pamuklu kumaşların çeşitli davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 583409
  2. Yazar: NAZİFE TUĞBA ATLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda, elektronik cihazların kullanımındaki artışın bir sonucu olarak, bu cihazların yaydığı elektromanyetik alanda da artış meydana gelmiştir. İnsanları, bu cihazların yarattığı elektromanyetik alanların zararlı etkilerinden korumak için çeşitli teknik kalkan kumaşlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, iletken bir malzeme olarak paslanmaz çelik telden (18 mikron, 35 mikron, 50 mikron) ve tekstil malzemesi olarak pamuk ipliğinden (50/1 Ne, 60/1 Ne, 70/1 Ne) dokuz farklı iletken tekstil malzemesi üretilmiştir. Pamuk iplik ve paslanmaz çelik karışımı hibrit iplikler, içi oyuk iğ metodu ile üretilmiştir. Bu iplikler, bir tekstil kumaşı oluşturmak için yuvarlak örme makinesi ile örülmüştür. Bunun yanında, kontrol kumaşları ise %100 pamuklu ipliklerden örülmüştür. Bu kumaşlar reaktif boyalarla laboratuvar tipi boyama makinelerinde boyanmıştır. Renk farklılıkları, renk mukavemeti, elektriksel yüzey direnci, yıkama ve sürtünme haslığı ve bu kumaşların ısıl iletkenliği değerlendirilmiş ve kontrol kumaşları ile karşılaştırılmıştır. Değişken değerlerin (pamuk ipliği sayısı ve metal tel çapı) sonuçlara etkisini daha iyi anlamak için ANOVA iki faktörlü rassal analiz yöntemi kullanılmıştır. Kumaşa metal tellerin eklenmesi ile yüzey direncinin azaltılacağı tespit edilmiştir. Ayrıca, kumaş içeriğindeki metal tel kalınlığı arttıkça renk farklılıkları, renk mukavemeti, aşınma direnci ve ısıl iletkenlik değerlerinin de artış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of the increased use of electronic devices, there has been an increase in the electromagnetic field emitted by these devices as well. Various technical shield fabrics are needed to protect people from the harmful effects of electromagnetic fields created by these devices. In this thesis, nine different conductive textile materials were produced from stainless steel wire (18-micron, 35-micron, 50-micron) as a conductive material and cotton yarn (50/1 Ne, 60/1 Ne, 70/1 Ne) as textile material. Cotton yarns and stainless-steel blend hybrid yarns are produced by hollow spindle method. These yarns have been knitted by a circular knitting machine to form a textile fabric. In addition, the control fabrics have been knitted from 100% cotton fabrics. These fabrics have been dyed with reactive dyes in laboratory type dyeing machines. Color differences, color strength, electrical surface resistance, washing and rubbing fastness and thermal conductivity of these fabrics have been evaluated and compared to control fabrics. ANOVA two-factor random analysis method has been used to see the effect of variable values (cotton yarn count and metal wire diameter) on the results. It has been determined that surface resistance would be reduced by adding metal wires to the fabric. In addition, it has been observed that color differences, color strength, abrasion resistance and thermal conductivity values increased as metal wire thickness increased in fabric content.