Teknik şartnamelerde yer alan yapı malzemelerine ilşikin bilginin sunulmasında ele alınan sistemler ve Türkiye'deki durumun analizi
Systems used in the presentation of information concerning construction material which are included in the technical specification and the analysis of the situation in Turkey
- Tez No: 151573
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA TANAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
TEKNİK şartnamelerde YER ALAN YAPI MALZEMELERİNE İLİŞKİN BİLGİNİN SUNULMASINDA ELE ALINAN SİSTEMLER VE TÜRKİYE'DEKİ DURUMUN ANALİZİ ÖZET Günümüzde başarılı bir inşaat projesinin gerçekleşmesi zorlu ve uzun bir süreç gerektirmektedir. Bu süreçte yer alacak katılımcılar arasında etkili bir üetişimin sağlanması inşaat projesinin ideal nitelikte gerçekleşebilmesi için önemlidir. İnşaat dökümanları katılmacılar arasında iletişimi sağlayan dokümanlar olmakla birlikte projenin eksiksiz, doğru ve kısa sürede gerçekleşmesini sağlayan belgelerdir. Teknik şartnameler inşaat dokümanlarının bir parçası olup inşaat sözleşmesi üzerine kurulmuş malzeme, işçilik ve imalatların nitel gereksinimlerini açıklamaktadır. Teknik şartnameler malzemeye ve uygulamaya yönelik bilgileri içermesi açısından bir projenin kusursuz olarak gerçekleşmesinde büyük payı bulunmaktadır. Yapılan çalışmanın birinci bölümünde, teknik şartnamelerin önemi ve malzeme bilgilerinin teknik şartname içerisindeki ifade biçiminin önemi vurgulanmaktadır. İkinci bölümünde; inşaat dokümanları dosyası ve teknik şartnamelerin proje süreci ile ilişkisi saptanmaya çalışılmış olup, öncelikle inşaat dokümanlarının neler olduğuna ve bu inşaat dokümanlarının organizasyonuna değinilmiştir. İnşaat dökümanlarının bir sınıflandırma sistemi ile organizasyonunun gerçekleştiği ve teknik şartnamelerin bu sınıflandırma sistemi içerisinde sistematik bir düzene getirildiği açıklanmıştır. Dünyada ve Türkiye'de yer alan sınıflandırma sistemleri incelenip teknik şartnamelerin proje süreci ile ilişkisi saptanmıştır. Teknik şartnamelerin inşaat dokümanları arasındaki yeri ve proje süreci ile ilişkisi öğrenildikten sonra teknik şartnamelerin tanımına, niteliklerine, yazılma sebeplerine ve yararlarına değinilip bir teknik şartname oluşumunda otomasyonunu gerekliliği de anlatılmıştır. xıÜçüncü bölümde; teknik şartname türleri incelenmiştir. Kaç çeşit teknik şartname olduğu araştırılmış ve bu şartname türlerinin neler olduğu açıkça ifade edilmiştir. Dördüncü bölümünde; teknik şartnamelerin oluşumunda etkin rol oynayan yapı malzemelerinin seçiminde yararlanılan kaynaklara, yapı malzemesi enformasyon sistemine, malzeme seçimindeki ve değerlendirmesindeki kriterlere yer verilmiştir. Beşinci bölümde; yurtdışında yer alan teknik şartnameler ve kodlama sistemleri araştırılmış, teknik şartnamelerde yer alan malzeme bilgilerinin sunumuna ilişkin sistemlere yer verilmiştir. Amerika, Kanada, Avustralya ve İngiltere teknik şartnamelerin ve malzeme bilgileri sunumuna ilişkin sistemlerin incelendiği ülkelerdir. Altıncı bölümde; Türkiye'de kamu ve özel sektörlerde kullanılan teknik şartnameler yer almaktadır. Araştırmalar sonucunda Türkiye'de kullanılan teknik şartnamelerin yeterli düzeyde olmadığı, malzeme bilgilerine ilişkin bilgilerin düzensiz bir sistematiğe dayalı olduğu görülmüş olup yurtdışındaki ülkelerle bir karşılaştırmaya gidilmiştir. Yapılan incelemelerde Türkiye'deki kamu sektörü ile yurtdışındaki ülkeler arasında karşılaştırma yapılabildiği gözlenmiş, özel sektör ile bir ilişki kurulamamıştır. Bu sebepten dolayı tez kapsamında ülkemizde kullanılan teknik şartnameler hakkında fikir edinebilmek için bir anket çalışması yapılmıştır. Yedinci bölümde, Türkiye ile yurtdışı arasında yapılan karşılaştırmada kamu sektöründe görülen bazı eksiklerin nelerden kaynaklandığına ve özel sektör ile yurtdışı arasında bir karşılaştırmaya gidilememesine dair, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren firmalar arasında bir anket çalışması yapılmıştır. Bu bölümde anket değerlendirmeleri yapılmış olup, kamu ve özel sektörde kullanılan teknik şartnameler ve malzeme bilgilerine ilişkin sistemler öğrenilmeye çalışılmıştır. Özel sektörde kullanılan teknik şartnameler konusunda bu anket çalışması sayesinde fikir edinilmiş ve yurtdışı ile karşılaştırması yapılarak altıncı bölüme eklenmiştir. Sonuç bölümünde ise; yapılan çalışmada elde edilen tüm sonuçlar değerlendirilmiş ve bu çalışma sonucunda ülkemizdeki eksikliklere yer verilmiştir. Ülkemizde mevcut olan sistemler üzerinde ne gibi düzenlemelerin yapılacağı ve iyileştirmeye gidilirken nasıl bir yöntem uygulanacağına dair yöntemler açıklanmıştır. xuSYSTEMS USED IN THE PRESENTATION OF INFORMATION CONCERNING CONSTRUCTION MATERIAL WHICH ARE INCLUDED IN THE TECHNICAL SPECIFICATION AND THE ANALYSIS OF THE SITUATION IN TURKEY SUMMARY Nowadays, the realization of a successful construction project is a long and hard period. For the ideal realization of a construction project, the interaction of all the members joining this period is very important. The construction documents are not only the ones which enable the communication between the participants, but they are also documents which ensure the full, correct realization of the project in a short time. Technical specifications are part of construction documents and they are clarifying material, workmanship and qualitative properties of manufacturing which constitute the construction contract. Technical specification, play an important role in the flawless realization of a project in respect of including information regarding material and practice. The first chapter of the thesis is to emphasize the importance of the technical specification and this part also includes the statement of material information in the technical specification. In the second chapter, the file containing construction documents and the relation of this file with the project period of the technical specification, as well as the main construction documents and the organization of these documents are indicated. In this part, a classification of the construction documents is made and it is described how the technical specification has been transformed into a systematic program. The Classification systems in the world as well as in Turkey are investigated and their relationship with the technical specification is analyzed. After the identification of the technical specification within in the construction documents, and their xni
Özet (Çeviri)
SYSTEMS USED IN THE PRESENTATION OF INFORMATION CONCERNING CONSTRUCTION MATERIAL WHICH ARE INCLUDED IN THE TECHNICAL SPECIFICATION AND THE ANALYSIS OF THE SITUATION IN TURKEY SUMMARY Nowadays, the realization of a successful construction project is a long and hard period. For the ideal realization of a construction project, the interaction of all the members joining this period is very important. The construction documents are not only the ones which enable the communication between the participants, but they are also documents which ensure the full, correct realization of the project in a short time. Technical specifications are part of construction documents and they are clarifying material, workmanship and qualitative properties of manufacturing which constitute the construction contract. Technical specification, play an important role in the flawless realization of a project in respect of including information regarding material and practice. The first chapter of the thesis is to emphasize the importance of the technical specification and this part also includes the statement of material information in the technical specification. In the second chapter, the file containing construction documents and the relation of this file with the project period of the technical specification, as well as the main construction documents and the organization of these documents are indicated. In this part, a classification of the construction documents is made and it is described how the technical specification has been transformed into a systematic program. The Classification systems in the world as well as in Turkey are investigated and their relationship with the technical specification is analyzed. After the identification of the technical specification within in the construction documents, and their xnirelationship with the Project period., information concerning definition, properties, writing reasons and advantages together with the requirement of an automation in the preparation of an technical specification are stated. In the third chapter, the technical specification types are analyzed. The number of technical specification and the details concerning the types are stated clearly. In the forth chapter, the sources that are used for the choice of construction materials, construction material information systems, and the criteria which are taken into consideration for the choice of material which are playing an active role in the technical specification are stated. In the fifth chapter, the technical specifications in foreign countries and their code systems are analyzed and systems concerning the presentation of material information stated in the technical specification are indicated. Technical specifications in America, Canada, Australia and England and systems concerning the presentation of material information in these countries are analyzed. In the sixth chapter, technical specifications used in State and Private Sectors in Turkey are indicated. As a result of researches, it has been identified that the technical specifications in Turkey are insufficient and that informations concerning materials are in an unsystematic manner which lead to a comparison with the other countries. Researches showed that a comparison between the state sector in Turkey and the foreign countries can be made, but unfortunately no relationship could be established with the private sector. Because of this; in the thesis, an inquiry was made a inquiry to understand about technical specification used in Turkey. In the seventh chapter, comparisons between Turkey and the foreign countries showed not only the reasons of some deficiencies in the state sector, but they also showed that there is no possibility of a comparison between private sector and foreign countries. Howeveran inquiry was made a inquiry between companies acting in the private and state sector. In this part, the evaluation of the inquiry is made and technical specifications and systems concerning material information in private and state sector are trying to be identified. This inquiry gives an idea for technical specifications used in the private sector and an opportunity for a comparison with foreign countries is explained in the sixth chapter. Final chapter; all results of the researches are evaluated and results indicated the deficiencies in our country. xivMethods how to improve and methods which are required to improve the present system in our country are described in this part, too. xv