Six sigma ve ileri düzeydeki six sigma araçlarının uygulamaları
  1. Tez No: 151572
  2. Yazar: LEVENT YİĞİTALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ TAPTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
SIX SIGMA VE İLERİ DÜZEYDEKİ SIX SIGMA ARAÇLARININ UYGULAMALARI ÖZET Bu tez çalışması, bazı şirketleri (GE, Motorola...) dünyanın en başarılısı konumuna getiren dönüşümün, yani Six Sigma akımının gücü hakkında bir fikir vermek için hazırlanmıştır. Six Sigma'yı uygulayan şirketler, yaptıkları tasarruflar, işlem hızlarındaki inanılmaz artış, daha güçlü müşteri ilişkileri, yani kısacası gözle görülür sonuçlar ve dikkat çeken iyileşmeler sayesinde, milyarlarca dolan kasalarına aktarmayı başarmıştır. Tezin içindeki her bir bölümde aşağıda sorulan sorulara cevaplar verilmiştir: 1. Bölüm: Giriş Yüksek enflasyon ile geçirilmiş son yirmi yıl ve sık sık yaşanan krizlerin ardından şirketlerin köklü değişim projelerine girmelerinin zamanı gelmiş midir? 2. Bölüm : Sürekli Başarı İçin Etkili Bir Strateji Six Sigma yeni yüzyılın çalışma yaşamı sorunlarına nasıl uygulanabilir? Six Sigma'yı günümüzün iş dünyasında saygın bir yere getiren sonuç ve basanlardan bazıları nelerdir? Six Sigma'nm vaadettiği önemli kurumsal kazançlardan ve Six~ Sigma iyileşmesini sırtlayan temalardan bazılan nelerdir? 3. Bölüm: Six Sigma İyileştirmesi ve Yönetim Stratejileri“Six Sigma'nm ölçülmesi ne demektir? Six Sigma performansının ölçümünde müşterilerin ve hatalann rolü nedir? Six Sigma'nm temel iyileştirme ve yönetim metodolojileri nelerdir? ”TÖAİK“ modeli nedir? 4. Bölüm: Six Sigma'nm Hizmet ve Üretim Alanlannda Uygulanması Six Sigma, üretimden çok, hizmet süreçleri ve organizasyonlar konusunda, nasıl daha iddialı olabiliyor? Bir hizmet ortamında Six Sigma'nın gereğince işlemesini ve başanlı sonuçlar vermesini sağlayan etkenler nelerdir? Six Sigma'yı üretim alanında uygularken karşılaşabileceğiniz özel sorunlar nelerdir ve bunlan nasıl çözebilirsiniz? xıı5. Bölüm: Six Sigma Organizasyonundaki Roller Six Sigma organizasyonundaki roller ve görevleri nelerdir? 6. Bölüm: Six Sigma Yol Haritası Six Sigma'nın öz ”becerileri'ni uygulamak için en uygun sıra hangisidir?“İdeal”bir Six Sigma yol haritasının sağlayacağı yararlar nelerdir? Taleplere hemen yanıt verebilen, rekabet gücü yüksek bir kuruluş olmaya giden yolda Six Sigma'nın her bir unsurunun sunduğu değerler nelerdir? Six Sigma yol haritasına bize ulaştıracak bağlantılar nelerdir? 7. Bölüm: İleri Six Sigma Araçları Six Sigma iyileştirmesinin en yaygın“güç araçlarından”bazıları nelerdir? İleri düzey Six Sigma araçları açıklanmıştır. Bunların herbiri, süreçleri ve ürün/hizmetleri anlamak ve iyileştirmede firmalara nasıl yardımcı olur? Bu karmaşık tekniklerin temel adımlan nelerdir? 8. Bölüm: Uygulama Hizmet ve Üretim proses ve organizasyonlarında Six Sigma araçlarının uygulaması yapılmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
SIX SIGMA AND PRACTISING ADVANCED SIX SIGMA TOOLS SUMMARY This study of thesis is aimed at giving an idea about the power of Six Sigma current, that is transformation which has made some companies the most successful in the world. Having practised Six Sigma, companies have been able to succeed in transferring billions of dollars, by virtue of the savings they have made the increase in the pace of their transactions, stronger relations with customers, in short, obvious results and developments that attract attention. In each part of the thesis, following questions are answered: Chapter 1: Introduction Is it the time companies underwent radical changing projects after the last decade that was spent with high inflation and frequent crises? Chapter 2: A Powerful Strategy for Sustained Success How does Six Sigma apply to the business challenges of the new century? What are some of the results and successes that have brought Six Sigma to the forefront of business leadership today? What are some of the key organisational benefits it offers - and the themes that drive Six Sigma improvement? These questions are answered in this chapter. Chapter 3: Key Concepts of the Six Sigma System What does the measure“Six Sigma”means? What role do customers and defects play in measuring Six Sigma performance? What are the core improvement and management methodologies of Six Sigma? What is the“DMAIC”model? Capter 4: Applying Six Sigma to Service and Manufacturing Why does Six Sigma hold as much - if not more - promise in service processes and organizations than in Manufacturing? What are the keys to making Six Sigma work well and provide results in a service environment? What are the unique challenges xivthat can arise in applying Six Sigma in manufacturing functions, and how do you address them? Chapter 5: The Roles In Six Sigma Organization What are the roles and their duties in Six Sigma Organization? Chapter 6: The Six Sigma Roadmap What's the best sequence for implementing the“core competencies”of Six Sigma? What are the advantages of the“ideal”Six Sigma Roadmap? What is the value provided by each component to a responsive, competitive organization? What are the“on-ramps”to the Six Sigma roadmap? Chapter 7: Advanced Six Sigma Tools What are some of the most prevalent“power tools”of Six Sigma improvement? What role does each play in helping you to understand and improve processes and products/services? What are the basic steps to these sophisticated techniques? Chapter 8: Practice Advanced Six Sigma tools are practised in Service and Manufacturing processes and organizations. xv