Büyükdere nektar bira fabrikası restorasyon projesi
The restoration project of Buyukdere nektar brewery
  1. Tez No: 151612
  2. Yazar: ŞERİFE TÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLSÜN TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
BUYUKDERE NEKTAR BİRA FABRİKASI RESTORASYON PROJESİ ÖZET Bu çalışmada, Büyükdere semtinde yer alan ve 20. yüzyıl başında inşa edildiği bilinen Nektar Bira fabrikasının mevcut durumunun belgelenmesi, çeşitli tarihsel kaynaklar yardımıyla yapımından itibaren geçirdiği müdahalelerin saptanması ve son olarak da yeni fonksiyon önerisi getirilerek korunmasına katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Bu amaçla ilk olarak Büyükdere semti, Çayırbaşı mahallesi, 538 ada 40 parsel üzerindeki yapımn inşa edildiği dönemdeki sosyo-ekonomik durum, tarihsel ve fiziksel koşullar ve bu koşulların günümüze değin gelişimi incelenmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca binanın özgün işlevi bira üretimi hakkında da detaylı araştırmalar yapılmış, üretim süreci yapı biçimlenişi ile ilişkilendirilerek bina çözümlenmeye çalışılmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde bira üretimi yapan kuruluşlara da değinen bu tezde yapı ile ilişkisi göz önüne alınarak Tekel'in tarihine de özetle yer verilmiştir. Bina yapım tarihinden günümüze değin pek çok onarım görmüş, işlev değiştirmiştir. 1909 yılında yapılan tesiste, 1912 yılında Bomonti şirketi ile birleştirilinceye değin bira üretimi yapılmıştır. Yapı 1912- 1940 arası dönemde malt fabrikası olarak çalıştırılmıştır. Tekel'in mülkiyetine geçtikten 1985 yılma kadar arpa deposu olarak kullanılmış, 1985 yılında yapılan restorasyonla bir bölümü lojman olarak işlevlendirilmiş diğer bölüm olduğu gibi bırakılmıştır. Lojman projesi uygulanmış ancak, uygulama sonrasında kullanılmamıştır. Dış duvarları kargir olarak tuğladan yapılan binanın içinde çelik iskelet sistemin kullanıldığı ve 1912-1940 arasında bir tarihte, şu anda mevcut olan betonarme sistem ile değiştirildiği sanılmaktadır. Hem işlev hem de yapım sistemindeki değişiklikler hakkındaki bilgilerin yetersizliği restitüsyon aşamasında da sorunlara neden olmuştur. Bununla birlikte mevcut durumun belgelenmesi sürecinde edinilen bilgiler, aynı dönemde mevcut Şişli/ Bomonti bira fabrikasının işleyiş sistemi, malt üretim şeması ve kaynaklardan elde edilen bilgiler birleştirilerek malt döneminin restitüe edilmesine çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümü, yapının korunması, gelecek nesillere aktarılması amacıyla geliştirilen yeni kullanım önerisi hakkındadır. Bu amaçla yapıya iki farklı işlev verilmesi ve fabrika olarak kalan kısmının“Tekel Müzesi”, lojman bölümünün ise“İçki Üretimi Araştırma Enstitüsü”olarak kullanılanımı tasarlanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
THE RESTORATION PROJECT OF BUYUKDERE NECTAR BREWERY SUMMARY In this research it is aimed to document the existing condition, of the Nectar Brewery which is situated at Büyükdere district and known as constructed at the beginning of the 20 century, to detect the interventions since its construction and finally to contribute to its conservation by a new proposal. By this aim, first of all, socioeconomic, historic and physical condition of the construction era and devolopment of this factors effecting the building situated on Büyükdere/ Çayırbaşı district 538/40 plot were analyzed. Futhermore detailed research about the authentic beer production function of the building and analysis of the building formation by comparing the production process has been done in the scope of this research. Beer production history of Tekel is also summarized in this thesis mentioning about the Otoman and Repuclic period of the beer production. The building had many repair and functional change since its was constructed. The establishment was constructed in 1 909 and it was used for beer production untill it was united to Bomonti company in 1912. It was operated as malt factory betweeen 1912-1940. After it was owned by Tekel used as a storage of barley until 1985. At the same year some parts of the building refunctioned as a company dwelling and rest is left as it is. The project for the residental part was implemented but it was never used as a residence after the implementetion. It is predicted that the stell structure of the brick masonry building was replaced with the reinforced concrete system in the year between 1912-1940. Insufficent information about the changes both in function and construction system caused problems at the restitution stage. However the malt production period of the factory was tried to be restitued by the help of the collected information during the documentation and the restoration work, the production system of the Şişli/ Bomonti Brewery which was operated at the same years with the Nectar Brewery, malt production scheme and literature. The final part of the research is about the restoration proposal of the building aiming the conservation of the building and its heritance to future generations. By this aim two different function was given to the building. The factory part is designed as“Tekel Museum”and the residental part is designed as“Research Institute of Brewery Production”. xn