Enerji etkin bina tasarım parametreleri için uygun değerlerin belirlenmesi: İstanbul örneği
Determination of appropriate values of energy efficient building design parameters for İstanbul
  1. Tez No: 151611
  2. Yazar: EVREN AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL KOÇLAR ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ENERJİ ETKİN BİNA TASARIM PARAMETRELERİ İÇİN UYGUN DEĞERLERİN BELİRLENMESİ : İSTANBUL ÖRNEĞİ ÖZET Bu çalışmada, iklimsel konforu ve enerji korunumunu sağlayan enerji etkin bina tasarımında etkili olan bina ölçeğindeki tasarım parametreleri için uygun değerlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, yapma çevre içerisinde iklimsel konforu etkileyen bina ölçeğindeki tüm tasarım parametrelerinin istenen değerlerinin optimum kombinasyonlarını belirlemek için daha önce İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Fiziksel Çevre Kontrolü biriminde geliştirilen yöntemler, Türkiye'nin ılımlı-nemli iklim bölgesini temsil eden İstanbul yöresi için uygulanmıştır, Çalışma 7 bölüm ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde, enerji korunumunun önemi ve çalışmanın amacı açıklanmaktadır. İkinci bölümde, enerji etkin bina tasarımını zorunlu kılan etkenler açıklanarak, binalarda enerji korunumunun önemi vurgulanmaktadır. Üçüncü bölümde, enerji etkin bina tasarımında etkili olan ve iklimsel konforu etkileyen faktörler belirlenmektedir. Bu faktörler dış çevreye ilişkin parametreler ve yapma çevreye ilişkin parametreler olmak üzere grupta ele alınmaktadır. Dış çevreye ilişkin parametreler, iklim elemanlarını kapsamaktadır. Yapma çevrede etkili olan tasarım parametreleri olarak,. Bina dış kabuğu optik ve termofiziksel özellikleri,. Bina formu,. Bina yönlendiriliş durumu,. Bina aralıkları ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, enerji etkin bina tasarım parametrelerin için uygun değerlerin belirlenmesinde kullanılan yöntemler anlatılmaktadır. Bu bölümde anlatılan yöntemler;. Meteorolojik verilerin derlenmesi. Bina kabuğu termofiziksel özellikleri için uygun değerlerin bina formuna bağlı olarak belirlenmesi, o Bina kabuğunun termofiziksel özellikleri için uygun değerlerin bina formundan bağımsız olarak belirlenmesi, o Farklı formlara sahip bina alternatiflerinin oluşturulması için taban alanı ve AA/ değişim alan ve aralıklarının seçilmesi, o Tüm bina kabuğundan ısıtmanın istendiği dönemde kaybedilen ve ısıtmanın istenmediği dönemde kazanılan günlük ortalama saatlik ısı miktarlarının hesaplanması, o Referans bina formlarının belirlenmesi, o Bina dış kabuğunun toplam ısı geçirme katsayısı referans bina formuna bağlı olarak düzeltilmesi, x. Bina aralıklarına ait uygun değerlerin belirlenmesi, o İsıtmanın istendiği dönemin karakteristik gününün belirlenmesi o Profil açılarının belirlenmesi o Binanın önündeki zeminde oluşacak gölgeli alan derinliğinin belirlenmesi adımlarından oluşmaktadır. Beşinci bölümde, yıllık ısıtma ve soğutma enerjisi harcamalarının belirlenmesinde uygulanan yöntem anlatılmaktadır. Altıncı bölüm, enerji etkin bina tasarım parametrelerinin uygun değerlerinin belirlenmesinde kullanılan yöntemlerin İstanbul yöresine uygulanması anlatılmaktadır. Yedinci bölümde, yöntemlerin uygulanması ile elde edilen sonuçlar açıklanmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma He ılımlı-nemli iklim bölgesinde enerji etkin bina tasarım sürecinde kullanılabilecek verilerin derlenmesi sağlanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF APPROPRIATE VALUES OF ENERGY EFFICIENT BUILDING DESIGN PARAMETERS FOR İSTANBUL SUMMARY This study is aimed to determine the environmental parameters effective on climatic comfort and energy conservation of energy efficient building design and the design parameters at the building scale. For this reason, the methods developed in the previous studies, which carried out in I.T.U. Faculty of Architecture to determine the optimum combinations of the required values of the design parameters, are carried out for Istanbul representing the temperate-humid climatic region in Turkey. This study consists of seven main chapters. In the first chapter, the importance of energy conservation and the aim of the study are explained. In the second chapter, the factors affecting the energy efficient building design are determined and the importance of energy conservation in buildings is emphasized. In the third chapter, the factors effective on energy efficient building design and climatic comfort are determined. These factors are divided into two group which are the parameters belonging to the outer and the artificial environment. In the part related to outer environmental parameters, the climatic elements are explained. The building scale design parameters like,. Optical and thermo physical properties of the building envelope,. Building form,. Orientation of the building,. Distance between buildings, are explained. In the fourth chapter, the methods used in determining the design parameters of energy efficient buildings are explained. Contents of following steps are,. Determination of meteorology data's,. Determination of the appropriate thermophysicat properties of building envelope dependency from building form, o Determination of the appropriate thermophysicat properties of building envelope independently from building form, o Selection of the floor area and A/V rations in order to determine of building form alternatives, o Calculation of heat loss and heat gain through the whole building envelope, o Determination of the reference building forms, o Revision of the overall heat transfer coefficient values of the opaque components in accordance with the reference AA/ ratios, o Determination of orientation of the building in accordance with appropriate the thermophysical properties of building envelope, xn. Determination of appropriate distance between buildings, o Selection of the design days for under heated period, o Determination of profile angles, o Determination of shaded area depth around of the building. In the fifth chapter, annual heating and cooling costs are calculated. In the sixth chapter, the application of the methods used in determining the parameters related to energy efficient building design to Istanbul region and the results of this application are given. In the seventh chapter, the results of the application of the methods are explained. As a result, the required values of the design parameters are gathered which can be used in the design of energy efficient building. xm