Toprak kaynaklı ısı pompalarının termo-ekonomik analizi
Thermo-economic analysis of ground source heat pumps
  1. Tez No: 151672
  2. Yazar: EMRE AKÇASARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DÜRRİYE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Toprak kaynaklı ısı pompaları, toprağın içindeki sıcaklığın kararlı değişmesi nedeniyle enerjinin kullanımında etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Bu sebeplerden dolayı birçok ülkede Toprak Kaynaklı Isı Pompalarının (TKIP) kullanımı Isıtma-Havalandırma ve İklimlendirme endüstrisi tarafından desteklenmektedir. Yer enerji sistemleri olarak da bilinen Toprak Kaynaklı Isı Pompası (TKIP) sistemleri, son on yılda Türkiye'de yeni bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Termodinamik sistemlerin analizinde kullanılan yöntemler ise; enerji analizi (birinci kanun analizi) yöntemi, entropi analizi yöntemi ve kullanılabilir enerji (ekserji) analizi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı, kullanılabilir enerji kavramının ve kullanılabilir enerji yönteminin öğrenilmesine yardımcı olmak; ekserji analizini toprak kaynaklı ısı pompalarında, ilk yatırım ve işletme maliyetlerini de göz önünde bulundurarak, yapmaktır. Yapılacak analizler sonucunda amaç, sistemde yer alan komponentlerin kullanılabilir enerjilerindeki kayıplarını, bu kayıpların parasal yönden miktarlarını ve cihazlardaki kapasite değişimlerinin bu kayıplara olan etkisini göstermektir. Anahtar kelimeler : Ekserji, toprak kaynaklı ısı pompası, termo-ekonomik analiz vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ground-source heat pumps are efficient users of energy, because the temperature of the soil is very stable. Therefore, HVAC industries support to use ground-source or geothermal heat pump systems in many countries. Ground-source heat pump systems, also known as geothermal heat pump systems has developed as a new technology in the last decade in Turkey. The methods used in thermodynamic system analysis are, energy analysis method (first law analysis), entropy analysis method and available energy (exergy) analysis method. The objective of this study is to help to understand the available energy concept and available energy analysis method and to use this exergy analysis method in ground-source heat pump systems, considering initial investment and operational expenses. As a result of the analysis the objective is, to identify available energy losses in the components and the finanacal values of these losses and also the effects of equipment capacity changes of the losses in the system. Keywords : Exergy (availability), ground-source heat pump, thermo-economic analysis Vlll