Organik sebze üretim alanlarında yabancı otların kontrolü amacıyla mekanik savaşım ile fasulye ile turbun rekabet kabiliyetinden yararlanma olanaklarının belirlenmesi
The determination of possible benefits from the competition ability between bean and radish with mechanical control for weed control in production places of organic vegetable
  1. Tez No: 151709
  2. Yazar: HAKAN BİLİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT TURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZETHakan BİLİR KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET ORGANİK SEBZE ÜRETİM ALANLARINDA YABANCI OTLARIN KONTROLÜ AMACIYLA MEKANİK SAVAŞIM İLE FASULYE VE TURPUN REKABET KABİLİYETİNDEN YARARLANMA OLANAKLARININ BELİRLENMESİ Hakan BİLİR Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nihat TURSUN Yıl: 2004 Sayfa: 38 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Nihat TURSUN : Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN : Yrd. Doç. Dr. İrfan Ersin AKINCI Çalışma 2003-2004 yıllarında sırık fasulyede uygulanan farklı savaş yöntemlerinin verime, nodul sayısına ve ağırlığına, kök ve gövde uzunluğuna, kök- gövde-yaprak yaş ve kuru ağırlıklarına olan etkisini belirlemek amacıyla Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsünde tarla denemesi kurulmuş ve aşağıdaki sonuçlar bulunmuştur. Bu çalışma devamlı ot alma, çıkıştan sonra 10. gün de ot alma, çıkıştan sonra 20. gün de ot alma, çıkıştan sonra 30. gün de ot alma ve devamlı otlu mekanik ot savaşım uygulamalarını organik fasulye ve turp üretimi sırasında sorun olan yabancı otların kontrolü amacı ile yapılmıştır. Denemenin yürütüldüğü alanda 18 adet yabancı ot türüne rastlanmıştır. Mekanik ot alama işlemlerinin özellikle devamlı ot alma, çıkıştan sonra 10. gün de ot alma, çıkıştan sonra 20. gün de ot alma ve çıkıştan sonra 30. gün de ot alma kısımların yabancı ot kontrolünde başarılı olduğu görülmüştür. En başarılı mekanik ot alma uygulaması devamlı ot alma kısmında olmuştur. IIÖZETHakan BİLİR Çalışmada devamlı ot alımı yapılan parsellerde fasulyede verim, nodozite sayısı ve ağırlığında önemli artışlar belirlenmiş, bu uygulamanın diğer özelliklere de olumlu etki yaptığı saptanmıştır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHakan BİLİR UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION MSc THESIS ABSTRACT THE DETERMINATION OF POSSIBLE BENEFITS FROM THE COMPETITION ABILITY BETWEEN BEAN AND RADISH WITH MECHANICAL CONTROL FOR WEED CONTROL IN PRODUCTION PLACES OF ORGANIC VEGETABLE Hakan BILIR Supervisor: Assist. Prof. Dr. Nihat TURSUN Year: 2004 Pages: 38 Jury: Assist. Prof. Dr. Nihat TURSUN : Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN : Assist. Prof. Dr. İrfan Ersin AKINCI The study was carried out in 2003 and 2004 vegetation periods to determine weeds are problem in stick-bean field. To determine the effect of applied various control measures to production, nod numbers, nod weight, root and stem Ieingth, wet and dry weight of root-stem leaf weight, feald experience extablished in Kahramanmaraş Agriculturel Searching Enstitute and the results are below. The methods used in this experiment were namely continously weeding, weeding on the day of 10 th after emergency, weeding on the day of 20 th after emergency, weeding on the day of 30 th after emergency and mecanical control in non-weed control plots. In this experiment 18 weed species were determined in plots continously weeding, weeding on the day of 10 th after emergency, weeding on the day of 20 th after emergency, weeding on the day of 30 th after emergency have been found to be succesfull. IVABSTRACTHakan BİLİR Continously weeding in plots resulted in inportant increase in yeald number and weight, in addition, this application also had a positive effect on the other charecteristics V