Türkiye'de üretilen bazı çimento çeşitlerinin sulama kanalı betonlarında kullanılabilirliği üzerinde bir araştırma
A research on the availibility of some cement kinds produced in Turkey in irrigation channel concrete
  1. Tez No: 151765
  2. Yazar: KENAN BÜYÜKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
oz DOKTORA TEZİ TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN BAZI ÇİMENTO ÇEŞİTLERİNİN SULAMA KANALI BETONLARINDA KULLANELABİLİRLİLİĞİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Kenan BÜYÜKTAŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Taner ALAGÖZ Yıl : 2004 Sayfa : 133 Jüri : Prof. Dr. Taner ALAGÖZ Prof. Dr. Yıldıran KUMOVA Prof. Dr. M.Arslan TEKİNSOY Prof. Dr. Ruhi BAŞTUĞ Yrd.Doç.Dr. Özkan GÜVERCİN Bu araştırmada, Türkiye'de üretilen çimento çeşitlerinin basınç dayanımlarının kıyaslanması ve sulama kanalları için en ideal olan çimento türü ve karışımının belirlenmesi amacıyla, Portland Çimento, Puzolanik Çimento, Kompoze Çimento ve Sülfata Dayanıklı Çimento olmak üzere 4 çeşit çimento kullanılarak, farklı karışım ve farklı dozajlarda laboratuvar ve arazi koşullarında toplam 850 adet standart beton silindir örnek üretilmiş ve daha sonra bu numuneler preste kırılarak 28 günlük basınç dayanımları ile elastisite modülleri belirlenmiştir. Daha sonra, arazide kanalın yeri açıldıktan sonra beton kaplanacak kanal zemini standart ve yönetmeliklere uygun biçimde hazırlanarak, bu dört çeşit çimento ile farklı karışım ve farklı olgunlaştırma koşullarında 2.50 m uzunluğunda, 2.30 m genişliğinde ve 0.10 m kalınlığında anolar şeklinde olmak üzere 6 tekerrürlü olarak toplam 60 m uzunluğunda trapez kesitli beton kaplamalı kanal inşa edilmiş ve“Havuzlama Yöntemi”ile kanalın geçirgenliği belirlenmiştir. En son olarak ise, dört çimento çeşidi ile farklı karışımlarda dökülerek farklı uygulamalara tabi tutulan anolardan yeterli sayıda karot örnekleri alınmış ve alman numunelere başlıklama yapılarak eksenel basınç dayanımları belirlenmiştir. Laboratuvarda ve arazide dört çeşit çimento kullanılarak üretilen betonların tüm karışımlarında, bakım yapılmayan betonların dayanımı düşük çıkarken, kür uygulanan betonların dayanımı ise yüksek çıkmıştır. Yine II. ve IV karışım betonları I ve III. karışım betonlarına göre daha yüksek dayanıma ulaşmışlardır. Kanalın geçirgenliğine bakıldığında, tüm çimento çeşitlerinde her iki karışımda da, bakım yapılmadan olgunlaştırılan anolardan olan sızmanın, diğer olgunlaştırma şekillerine göre daha fazla olduğu gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Beton, Dayanım, Kanal, Geçirgenlik, Karot.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS A RESEARCH ON THE AVAILIBILITY OF SOME CEMENT KINDS PRODUCED IN TURKEY IN IRRIGATION CHANNEL CONCRETE Kenan BÜYÜKTAŞ DEPARTMENT OF AGRICULTURAL STRUCTURE AND IRRIGATION INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Taner ALAGÖZ Year : 2004 Pages : 133 Jury : Prof. Dr. Taner ALAGÖZ Prof. Dr. Yıldırım KUMOVA Prof. Dr. M.Arslan TEKİNSOY Prof. Dr. Ruhi BAŞTU? AssistProf. Özkan GÜVERCİN In this research, in order to compare the pressure strength of the cement kinds produced in Turkey and to determine the most ideal cement and mixture land for irrigation channels, by using 4 different kinds of cement such as Portland, Puzzolanic, Compozite and Sulphate Resisting Cements, 850 standard concrete cylinder samples were produced by different mixture and different dozages and then these samples were broken in press and their modulus of elasticity and pressure strengths for 28 days were determined. After opening the place of channel and preparing the channel floor which be covered by concrete according to the standards and regulations on the land completing the necessary improving and compression, at different mixture and maturing conditions, as being 2,50 m length, 2,30 m width and 0,10 m thickness canal parts, 6 reiterated total 60 m length trapezoidal sectioned and concrete covered channels were built by these four kinds of cements and the permeability of the channel were determined via“Docking Method”. At last, sufficient cored samples were taken from these channel parts that were done by these four different types of cements of different mixtures and were exposed to different applications and the axial pressure strengths of these samples were determined by heading. The strength of the concretes that were not exposed to treatment produced in laboratories and field by four types of cements were low but the strength of the concretes exposed to treatment were high. And the strength of the 2nd and 4th concrete mixtures were higher than the 1st and 3rd concrete mixtures. When we look at the permeability of the channel, it was observed that, for all kinds of cements at both mixture types, the infiltration of the channel parts without treatment was more than the other maturing types. Key Words : Concrete, Strength, Channel, Permeabilty, Cored. II