CMS deneyinde kullanılan fiberlerde cherenkov ve lüminesans olaylarının incelenmesi
A study on the cherenkov and luminescence phonomena in CMS experiment
  1. Tez No: 151784
  2. Yazar: İLKNUR KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEN ÖNENGÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ CMS DENEYİNDE KULLANILAN FİBERLERDE CHERENKOV VE LUMİNESANS OLAYLARININ İNCELENMESİ İLKNUR KARA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTÜTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI Danışman -.Prof.Dr. Gülsen ÖNENGÜT Yıl:2004 Sayfa:40 Jüri :Prof.Dr.Gülsen ÖNENGÜT rDoç.Dr.İsa DUMANOĞLU :Yrd.Doç.Dr.Mehmet TEKDAL LHC(Large Hadron Collider) çok yüksek enerjilerde (14 Tev'lik kütle merkezi enerjisinde) çalışacağından, CMS dedektörü yüksek dozlarda radyasyona maruz kalacaktır. Bu nedenle dedektör bileşenlerinin radyasyon dayanıklılığının araştırılmasının deney için önemi büyüktür. HF'de (ileri hadronik kalorimetre) aktif eleman olarak kullanılacak fiberler yüksek enerjili parçacıklarla bombardıman edilerek, optik özelliklerinin alman dozla nasıl değiştiği incelenmiştir. Bu tezde 500 Mev'lik bir elektron huzmesine tutulan fiberlerin Cherenkov ve lüminesans tayfları ve bunların biriken dozla değişimi incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : LHC, CMS, HF, OPTİK FİBER
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS A STUDY ON THE CERENKOV AND LUMINESCENCE PHENOMENA IN FIBERS USED IN CMS EXPERIMENT İLKNUR KARA DEPARTMENT OF PHYSÎCS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. Gülsen ÖNENGÜT Year : 2004, Pages: 40 Jury : Prof.Dr.Gülsen ÖNENGÜT : Assoc.Prof.Dr. îsa DUMANO?LU : Asist.Prof.Dr. Mehmet TEKDAL Since LHC (LARGE HADRON COLLIDER) will operate at very high energies (14 Tev cms energy), CMS detector will be irradiated at very high levels. For this reason, it is important to study radiation hardness of detector components. The variation of optical properties of the fibers which will be used as the active material in the Forward Calorimeter (HF), with the absorbed dose after being bombarded with high energy particles was investigated. The cherenkov and luminescence spectra and their variation with acumulated dose in quartz fibers inradiated with 500 Mev electhens have been studied in this thesis. Key Words : LHC,CMS,HF,OPTICAL FIBERS II