Dinamik yapı - zemin etkileşim problemleri için sınır eleman formülasyonu
A boundary element formulation for dynamic soil - structure interaction analysis
  1. Tez No: 151838
  2. Yazar: METİN HAKAN SEVERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada, dinamik yapı-zemin etkileşim problemlerinin çözümü için dört farklı sınır eleman formülasyonu yapılmıştır. Fourier dönüşüm uzayında yapılan formülasyonlarda, süreksiz yüksek dereceli izoparametrik sınır eleman ve süreksiz karma sınır eleman yaklaşımı kullanılmıştır. Formülasyonda, süreksiz yüksek dereceli izoparametrik sınır eleman olarak, süreksiz lineer ve kuadratik sınır elemanı, süreksiz karma sınır elemanı olarak birinci mertebe ve ikinci mertebe süreksiz karma sınır elemanları kullanılmıştır, integral denklemlerin çözümü, Gauss sayısal integrasyon yöntemi yardımıyla yapılmaktadır. Yapılan formülasyonlara dayalı; iki boyutlu statik analiz için BEMSL, BEMSKMİ, BEMSQ ve BEMSKM2 ve dinamik analiz için BEMDL, BEMDKMİ, BEMDQ ve BEMDKM2 isimli, genel amaçlı sekiz bilgisayar programı hazırlanmıştır. Hazırlanan programlar ile altı adet problem çözülmüş ve elde edilen sonuçların, literatürde verilen sonuçlarla uyum içinde olduğu gözlenmiştir.Anahtar kelimeler : Sınır Eleman Yöntemi, Süreksiz Yüksek Dereceli İzoparametrik Sınır Eleman, Süreksiz Karma Sınır Elemanı, Fourier Dönüşüm Uzayı, Yapı-Zemin Etkileşimi
Özet (Çeviri)
In this study, four different boundary element formulations are presented for the dynamic soil-structure interaction analysis. The formulations are performed in Fourier transform space by using discontinuous higher-order isoparametric element model and discontinuous mixed element model. In the formulation, as higher order isoparametric elements, discontinuous linear and discontinuous quadratic boundary elements, and as mixed elements, discontinuous first order and second order mixed boundary elements are used. The integral equations are solved numerically by Gaussian quadratures. Based on the formulations presented in this study, eight general purpose computer programs are developed, namely, BEMSL, BEMSKM1, BEMSQ and BEMSKM2 (for two dimensional static analysis) and BEMSL, BEMSKM1, BEMSQ and BEMSKM2 (for two dimensional dynamic analysis). Using the programs, six example problems are solved, and it is found that the results match fairly well with those in the literature.Key Words :Boundary Element Method, Discontinuous Higher-Order Isoparametric Boundary Element, Discontinuous Mixed Boundary Element, Fourier Transform Space, Soil-Structure Interaction.