Çapraz ve düz iğneli dip pareketalarında avlama etkinliği ve tür seçiciliği
Catching efficiency and species selectivity of bottom longline equipped with kirbed and classical type hooks
  1. Tez No: 151858
  2. Yazar: ERHAN AKAMCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZ DOKTORA TEZİ ÇAPRAZ VE DÜZ İĞNELİ DİP PAREKETALARINDA AVLAMA ETKİNLİĞİ VE TÜR SEÇİCİLİĞİ Erhan AKAMCA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALI Danışman :Prof. Dr. Abdurrahman POLAT Yıl: 2004, Sayfa: 86 Jüri :Prof. Dr. Abdurrahman POLAT Doç. Dr. Nuri BAŞUSTA Yrd. Doç.Dr. Mahmut AH GÖKÇE Doç. Dr. Mehmet ÇELİK Yrd. Doç.Dr. Yalçın TEPE [ Araştırma, Ağustos 2001-Eylül 2002 tarihleri arasında Yumurtalık Koyu'nda yürütülmüştür. Toplam 15600 iğnenin kullanıldığı 26 avcılık operasyonu sonunda, 15 familyaya ait 25 tür ve bu türlere ait 390 adet balık yakalanmıştır. Yakalanan balıkların hem tür hem de birey sayıları yönünden ağırlıklı olarak Sparidae (6 tür, 267 adet birey), Serranidae (5 tür, 87 adet birey) ve Carangidae (2 adet tür, 2 adet birey) familyasına ait olduğu belirlenmiştir. Yakalanan diğer balıklar (38 adet birey) 10 familyaya ait olup birer türle temsil edilmiştir. Avlama etkinliği (adet olarak) kullanılan pareketanın genelinde tüm türler için %2,5 oranında gerçekleşmiş, sadece ekonomik türler ele alındığında %2,4 olarak bulunmuştur. Çalışmada toplam 74812,50 g balık yakalanmış, toplam av içinde ağırlıkça en büyük grubu 22128,2 g ağırlık ve %30'luk oranla çipura oluşturmuştur. Tüm balık türleri ele alındığında bütün iğne grupları için birim çabada yakalanan balık miktarı 4,796 kg/1000 iğne olmuştur. Çapraz iğneler, düz iğnelere oranla tüm türlerin genelinde ve çipurada daha etkin olmuş, sargos, orfoz ve lahosta herhangi bir farklılığa neden olmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS CATCHING EFFICIENCY AND SPECIES SELECTIVITY OF BOTTOM LONGLİNE EQUIPPED WITH KIRBED AND CLASSICAL TYPE HOOKS Erhan AKAMCA DEPARTMENT OF FISHERIES, INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor :Prof. Dr. Abdurrahman POLAT Year: 2004, Pages: 86 Jurry :Prof. Dr. Abdurrahman POLAT :Assoc.Prof. DrNuri BAŞUSTA : Asst. Prof. Dr. Mahmut Ali GÖKÇE :Assoc.Prof. Dr. Mehmet ÇELİK :Asst. Prof. Dr. Yalçın TEPE The study was carried out in Yumurtalık Bight between August 2001 and September 2002. During the experimental fishing, total of 15600 hooks in total were used and at the end of study 390 fish belonging to 25 species and 15 families were caught. It was determined that the fish caught were dominantly belong to Sparidae (6 species and 267 individuals), Serranidae (5 species and 87 individuals) and Carangidae families (2 species and 2 individuals) both by species and also by the number of the individuals. Other individuals caught (38 individuals) were belong to 10 families and each represented by one species in each family. Catching efficiency (as number) was determined for longline used in experimental fishing. In the study, 74812, 50 g each fish were caught in total and the largest group by its weight (22128, 2 g) and the rate (30%) was sea bream. Fish amount caught by unit effort was 4,796 kg / 1000 hook when all the fish species was taken into account. Although catching efficiency of kirbed hooks was higher than that of classical type for sea bream and for some other fish, it was not significant in white sea bream, dusky grouper and white grouper.