Ön çapraz bağ onarımı geçirmiş erkek sporcuların fonksiyonel testlerdeki diz kinetik ve kinematiğinin kas kuvveti, denge, derin duyu ve subjektif ölçümlerinin birlikteliğinde değerlendirilmesi
Evaluation of the knee kinetics and kinematics in functional tests with muscle strength, balance, proprioception, and subjective measurements in male athletes after anterior cruciate ligament repair
- Tez No: 850609
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanmaları sporcular arasında sık görülen ve giderek sıklığı artan bir yaralanmadır. Profesyonel sporcular ÖÇB yaralanması sonrası çok büyük oranda cerrahi rekonstrüksiyon ile tedavi edilirler. Rehabilitasyon süreci ve sahaya dönüş kararında kullanılan çeşitli ölçme ve değerlendirme yöntemleri mevcuttur. ÖÇB rekonstrüksiyonu (ÖÇB-R) sonrasındaki rehabilitasyon programları ve ölçümler oldukça gelişse de yaralanma öncesi seviyesinde spora dönüş oranları hala beklenen seviyelerin çok altındadır. Buna biyomekanik defisitlerin devam etmesinin neden olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada ÖÇB-R sonrası rehabilitasyon ve spora dönüş değerlendirmesinde kullanılabilecek objektif, özgün ve tutarlı bir metrik bulunması amaçlandı. Bu amaçla 35 ÖÇB-R geçirmiş sporcu cerrahiden en az bir yıl sonra objektif ve subjektif testlerin yanı sıra iki farklı zıplama testine tabi tutuldu. Zıplama testlerinin iniş anındaki rotasyonel aks sapması sarmal eksen metoduyla hesaplandı ve iniş süresine göre oranlanarak birim zamandaki sapma metrikleştirildi (NormTopDeğ). Üç adım düz ve üç adım çapraz zıplama testi sonucunda NormTopDeğ açısından katılımcıların opere ekstremitelerinde (0.045 ve 0.043) non-opere ekstremitelerine (0.035 ve 0.0356) oranla ve anlamlı yüksek skorlar aldığı tespit edildi (p=0.0012, p=0.024). Buna ek olarak kişiler sagital düzlemdeki hareket genliklerini geri kazandıkları zaman rotasyonel aksın birim zamandaki sapmasında da non-opere dizleri ile benzer sonuçları yakaladılar. Total skorda ise hiçbir koşulda anlam mevcut değildi. Bunlara ek olarak yapılan objektif ve subjektif ölçümlerde çalışma grubumuz simetriyi yakalamıştı. Sonuç olarak özgün olarak ortaya konulmuş olan NormTopDeğ dizdeki patolojik hareketliliği objektif olarak kantifiye etmiştir.
Özet (Çeviri)
Anterior cruciate ligament (ACL) injuries are common among athletes and their incidence is progressively increasing. Professional athletes are predominantly treated with surgical reconstruction following ACL injury. Although rehabilitation programs and assessment methods for return to play have advanced after ACL reconstruction (ACL-R), the rates of return-to-sport at pre-injury levels are still well below expected levels. This is believed to be due to the persistence of biomechanical deficits. This study aimed to identify an objective, specific, and consistent metric for use in post-ACL-R rehabilitation and return-to-sport assessment. For this purpose, 35 athletes who underwent ACL-R were subjected to objective and subjective tests, as well as two different jump tests, at least one year post-surgery. The rotational axis variation at the landing interval of jump tests was calculated using the helical axis method. Subsequently, it was normalized by the landing interval, rendering a deviation metric quantified per unit time. (NormSumVar). Results from the triple and crossover hop tests revealed that participants obtained significantly higher scores in NormSumVar for the operated limbs (0.045 and 0.043) compared to the non-operated limbs (0.035 and 0.0356), with statistically significant differences (p=0.0012, p=0.024). Additionally, individuals achieved similar results in the rotational axis variation per unit time of non-operated knees when they regained sagittal plane motion. There was no significant difference in the total variation score under any condition. Furthermore, our participants have symmetry in both objective and subjective measurements. In conclusion, the introduced NormSumVar objectively quantifies pathological movement in the knee.