Ön çapraz bağ rekonstrüksı̇yonu yapılan hastalarda tünel genı̇şlı̇ğı̇nı̇n ölçümünde düz grafı̇, manyetı̇k rezonans görüntüleme ve bı̇lgı̇sayarlı tomografı̇'nı̇n karşılaştırmalı güvenı̇lı̇rlı̇k analı̇zı̇
Reliability analysis of magnetic resonance imaging and computerized tomography in the measurement of tunnel width after anterior cruciate ligament repair
- Tez No: 487628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL MURAD PEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Ön çapraz bağ (ÖÇB) cerrahisi sonrası tünel genişlemesi radyolojik olarak farklı tetkikler ile ölçülebilmektedir. Hasta takiplerinde tünel genişlemesinin değerlendirilmesinde bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkikleri kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı; artroskopik ÖÇB tamiri uygulanan hastalarda femoral ve tibial tünel genişliği ölçümünde görüntüleme tetkikleri arasındaki güvenilirliği analiz etmektir. Gereç ve yöntemler: Kliniğimizde hamstring otogrefti kullanılarak asansör sistemi ile izoanatomik artroskopik ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan ve takiplerinde lineer tünel genişlemesi olan 24 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların BT ve MRG'de aksiyel, koronal ve sagittal planda tünel genişlikleri, 5 gözlemci tarafından ölçüldü. Kesitler üzerinde her gözlemci tarafından femoral ve tibial tüneller için giriş, orta, çıkış genişliği PACS (Picture Archiving and Communication System) sistemi üzerindeki cetvel uygulaması ile ölçüldü. Ölçümler birer hafta arayla tekrarlandı ve bağımsız bir cerrah tarafından kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Tunnel widening after Anterior cruciate ligament (ACL) surgery can be measured by several radiological methods. Computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI) are used the assessment of tunnel widening in patient follow-up. The aim of our study is to analyze the reliability of tunnel width measuring between two different radiographic methods. Material and Methods: 24 patients who were performed isoanatomic Arthroscopic Anterior Cruciate Ligament Reconstruction by using hamstring autograft with elevator system in our clinic and had linear tunnel widening in their follow-up were included in the study. Five observers measured the tunnel width on sagittal, coronal and axial images of CT and MRI of the patients. Entrance, middle and out wide for the femoral and tibial tunnels were measured by each observer on these sections with a ruler application on the PACS system (Picture Archiving and Communication System). The measurements were repeated with one-week interval and the measurements were documented by an independent surgeon.