Zeminlerde oluşan ilave düşey gerilmelerin değişik yöntemlerle irdelenmesi
Stress analysis of soils with various methods
  1. Tez No: 151915
  2. Yazar: MEHMET SALİH KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA LAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ZEMİNLERDE OLUŞAN İLAVE DÜŞEY GERİLMELERİN DEĞİŞİK YÖNTEMLERLE İRDELENMESİ MEHMET SALİH KESKİN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Mustafa LAMAN Yıl : 2004, Sayfa: 201 Jüri : Doç. Dr. Mustafa LAMAN : Doç. Dr. C.Duran ATİŞ : Yrd. Doç. Dr. S. Seren (AKAVCI) GÜVEN Bu çalışmada, kumlu zeminler üzerine oturan yüzeysel temellerden dolayı zemin içinde oluşan ilave düşey ve yatay gerilme değerleri, model deneyler yapılarak incelenmiştir. Deneylerde gerilme değerlerini bulmak için basınç transduceri kullanılmıştır. Yüzeysel temel olarak kare, şerit ve dairesel şeklindeki temeller seçilmiştir. Model deneylerde, sıkılık ve farklı temel boyutu gibi parametrelerin ilave gerilme değerlerine etkisi araştırılmıştır. Ayrıca deney düzeneği, sonlu elemanlar yöntemi ile modellenip, PLAXIS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, mevcut teorik yöntemler ve deneysel bulgularla karşılaştırılarak gerekli öneriler yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Düşey gerilme, yatay gerilme, basmç transduceri, yüzeysel temel.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS STRESS ANALYSIS OF SOILS WITH VARIOUS METHODS MEHMET SALİH KESKİN DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc.Prof Dr. Mustafa LAMAN Year : 2004, Pages: 201 Jury : Assoc.Prof.Dr. Mustafa LAMAN : Assoc.Prof.Dr. C.Duran ATİŞ : Assist. Prof. Dr. S. Seren (AKAVCI) GÜVEN In this study, the induced vertical and lateral soil stress values of the shallow foundations on sandy soils were investigated by model tests. In the model tests pressure transducer was used to measure the stresses. Square, strip and circular footings were used in the model tests. The effect of density and footing dimension on the stresses was investigated. Besides, tests were modelled by using the commercially available FE program, PLAXIS. The experimental results were compared with theoretical and numerical results and further suggestions were put forward for the continuation of this study. Keywords : Vertical stress, lateral stress, pressure transducer, shallow foundation. II