İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinde enerji kavramı ile ilgili kavram yanılgılarının tespiti ve okullar arasındaki farklılıkların karşılaştırılması
The determination of misconceptions related energy concept in the eight-level students and comparing the differences between schools
  1. Tez No: 151936
  2. Yazar: NECATİ HIRÇA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Fen dersleri birçok soyut temel kavramdan oluşmaktadır. Enerji konusundaki kavramlar fen derslerinin temel kavramları arasında yer almaktadır. Bu kavramlar; öğrencilerin günlük yaşamında çevresiyle etkileşimleri ve deneyimleriyle soyut kavramlardır. Bu araştırmanın amacı; 9 farklı ilköğretim okulunda ki 8. sınıf öğrencilerinin enerji konusu içerisindeki kavramları anlama düzeylerini tespit etmek ve seviyeleri arasında karşılaştırmalar yapmaktır. Bu araştırmada örnek olay metodolojisi kullanılmıştır. Bu metodoloji dahilinde veri toplama aracı olarak test ve mülakat metotları kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan test, ön çalışmalar ve pilot çalışma yardımıyla geliştirilmiştir. Çalışmada kullanılan çoktan seçmeli test literatürde konuyla ilgili belirlenmiş olan kavram yanılgılarından faydalanılarak geliştirilmiştir. Geliştirilen çoktan seçmeli test toplam 171 öğrenciye uygulanmıştır. Ayrıca toplam 10 öğrenciyle bireysel mülakatlar yürütülmüştür. İki veri toplama aracından elde edilen veriler, öğrencilerin sahip oldukları yanılgıları belirlemek amacıyla analiz edilmiş ve okullar arasında anlamlı düzeyde farklılık olup olmadığını araştırmak için, testten elde edilen puanlara SPSS programından Annova Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda Enerji konusundaki kavramlara ilişkin 9 farklı okuldaki öğrencilerin kavram yanılgılarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışmada, konuyla ilgili önemli bazı kavram yanılgıları da ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlileri, enerji sadece canlılarla ilgilidir, enerji sadece hareket eden şeylerle ilgilidir ve enerji yok olur. Ayrıca öğrencilerin anlama düzeylerinin okullara göre değiştiği görülmüştür. Araştırmada belirlenen kayram yanılgılarını düzeltici etkinliklerin ve rehber materyallerin geliştirilip bu konunun öğretimi esnasında sınıflarda uygulanması önerilmektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Determination Of Misconceptions Related Energy Concept İn The Eight- Level Students And Comparing the Differences Between Schools Science lessons include lots of abstract concepts. The concepts in energy are central to a science curriculum. They are abstract concepts, far away from daily experiences of students and are prerequisite for further learning in science. The aim of this study is to investigate the level of understanding of students at nine primary schools' students related to concepts in energy and comparing differences between these schools. In this study, a case study research methodology was used. Within this methology, both test and interview methods were used for collecting data. The test used in the study was developed after pilot studies. The test comprises of multiple-choice items designed from misconceptions on energy reported in the related literature. The test was administered to 171 students. (Moreover, individual interviews were conducted with 10 students.) Data collected from both methods was analyzed to find out students' misconceptions on the topic and to make comparison among them. Also, a Annova test from SPSS was done to compare students' scores. It is found out that nine schools' students levels under investigation have held misconceptions related to concepts in energy. The most important one is that energy is found only in living objects and energy is associated only with movement. In addition, the data presented here indicate that there are differences between these schools' students and their understanding level. Under the lights of data collected in this study, it can be suggested that to overcome the identified misconceptions, new strategies and guide materials should be devised and implemented to classrooms in teaching chemical bonds.