Bakır (II), nikel (II), kobalt (II) ve çinko (II) 3-hidroksibenzoatların nikotinamid ve dietilnikotinamid komplekslerinin sentezi ve özellikleri
- Tez No: 151935
- Danışmanlar: PROF.DR. HACALİ NECEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bakır(II). nikel(II), kobalt(II) ve çinko(II) 3-hidroksibenzoatlarm nikotinamid ve dietilnikotinamid ile sekiz adet kompleksi ilk defa sentezlenmiştir. [Cu(C7H503)2(C6H6N20)2(H20)] 0.5 H20 (I) [Cu(C7H503)2(C 10H14N2O)2] (II) [Nİ(C7H503)2(C6H6N20)2(H20)2] (III) [Nİ(C7H5O3)2(C10Hi4N2O)2(H2O)2] (IV) [Co(C7H503)2(C6H6N20)2(H20)2] (V) [Co(C7H503)2(C1oH14N20)2(H20)2] (VI) [Zn(C7H503)2(C6H6N20)2(H20)2] (VII) [Zn(C7H5O3)2(C10H14N2O)2(H2O)2] (VIII) Komplekslerin metal : 3-hidroksibenzoik asit : nikotinamid / dietilnikotinamid oranlarının 1: 2 : 2 oldukları bulunmuştur. VII ve VIII. kompleksler diamagnetik olup diğer kompleksler (I-VI) paramanyetiktirler. I numaralı kompleks kare piramit yapıya, II nolu kompleks tetrahedral yapıya sahipken, diğer kompleksler (III, IV, V, VI, VII, VIII) oktahedral geometriye sahiptirler. Teorik ve deneysel magnetik momentlerin uyum içinde olmaları ve bu komplekslerin yüksek spinli olmaları oktahedral yapı fikrini desteklemektedir. Susuzlaştınlmış komplekslerden; [Cu(m-HBA)2(NA)2] kompleksinin 196°C, [Cu(/w- HBA)2(DENA)2] kompleksinin 178°C, [Ni(m-HBA)2(NA)2] kompleksinin 241°C, [Ni(m-HBA)2(DENA)2] kompleksinin 190°C, [Co(m-HBA)2(NA)2] kompleksinin 204°C, Co(m-HBA)2(DENA)2] kompleksinin 280°C, [Zn(/w-HBA)2(NA)2] kompleksinin 178°C ve [Zn(m-HBA)2(DENA)2] kompleksinin 173°C parçalanmaya başladıkları saptanmıştır. Parçalanma sonucunda parçalanma ürünü olarak, I ve II komplekslerinde bakır oksit, II ve IV komplekslerinde nikel oksit, V ve VI komplekslerinde kobalt oksit, VII ve VIII komplekslerinde çinko oksit oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eight new complexes of 3-hydroxybenzoates of Cu(II), Ni(II), Co(II) and Zn(II) with nicotinamide and dietilnicotinamide have been synthesized. [Cu(C7H503)2(C6H6N20)2(H20)] 0.5 H20 (I) [Cu(C7H503)2(CioH14N20)2] (II) [Ni(C7H503)2(C6H6N20)2(H20)2] (III) [Ni(C7H5O3)2(C10H14N2O)2(H2O)2] (IV) [Co(C7H503)2(C6H6N20)2(H20)2] (V) [Co(C7H503)2(CIoH14N20)2(H20)2] (VI) [Zn(C7H503)2(C6H6N20)2(H20)2] (VII) [Zn(C7H5O3)2(C10H14N2O)2(H2O)2] (VIII) The rates of metal : 3-hydroxybenzoic acid : nicotinamide or dietilnicotinamide in complekxes was found as 1 : 2 : 2. Complexes VII and VIII are diamagnetic, conversely, complexes I- VI are paramagnetic and are high spin ones. I. complex has square pyramidal, II. complex has tetrahedral and the other complexes have octahedrally structure. In terms of theoritical and experimental results magnetic moments complexes are octahedrally structured. The thermal behaviour of synthesized complexes were investigated simultaneously by employing thermoanalytical TG-DTG, DTA methods in the temperature range of 20-900°C in static air atmosphere. It was found that regardless of the coordination, the decomposition of each complex starts with dehydration, and follows by decomposition of the nicotinamide and 3-hydroxybenzoato, respectively. The thermal dehydration of the complexes takes place in steps from one to two. The decomposition mechanism and thermal stabilty of the investigated complexes are interpreted in terms of their structures. The final products are found to be the respective metal oxides. VI