Ortaokul öğrencilerinde besinlerle ilgili karşılaşılan kavram yanılgıları
The misconceptions related to foods in students
  1. Tez No: 529238
  2. Yazar: FATMANUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Besinlerin genel özellikleri ve besinlerle ilgili kavram yanılgıları her seviyedeki öğrencilerde sıkça karşılaşılmaktadır. Bu çalışma İlköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin besinle ilgili temel bilgilerinin ve besinlerle ilgili karşılaşılması muhtemel kavram yanılgılarının analiz edilmesi amacı ile yapılmıştır. Pilot bir çalışma olarak Konya ili Çumra ilçesi Karkın ilköğretim okulu beşinci sınıfında okumakta olan toplam 70 öğrenciye açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan toplam yedi soruluk bir anket uygulanmıştır. Bulgular öğrencilerin besinlerin genel tanımı ve özellikleri ile ilgili kavram yanılgılarına sahip olduklarını ve bu kavram yanılgılarının genelde çevresel, sosyal ve sanal medyadan kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Öğrencilerin özellikle su, mineral, vitamin ile enerji sağlayan ve besin maddesi olarak isimlendirilen yiyecek ve içeceklerin özelliklerini iyi bilmedikleri bulunmuştur. Eğitimin erken evrelerinde rastlanan ve çoğunlukla klasik öğretim uygulamaları ile giderilemeyen kavram yanılgılarının ilerde özellikle Fen ve Biyoloji derslerinde bir kısım öğrenme sorunlarına yol açacağı bilinmektedir. Bu nedenle bu çalışmada öğrencilerde erken evrelerde rastlanan besin kaynaklı kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik nelerin yapılabileceği tartışılmış ve çözüme yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The misconceptions related to foods and their main properties are very vital for school pupils that they mostly have some misconception about food concepts. The present study has been designated to detect how secondary schools students' consider food concept and is there any common misconception about foods and beverages. The investigation has been designated as a pilot work for students from Konya Province of Çumra Karkın Secondary School. Totally 70 pupils voluntarily attended to research sections that we applied a questionnaire contains seven open-ended & closed-ended questions. The research finding have been shown that generally pupils have same sort of misconceptions about foods and beverages that mostly they are sourced social media and social environmental factors. It has been found that pupils have not enough basic scientific knowledge about water, minerals, energy source of food and beverages. It is a general property of classical Science and biology educations that they lead to many unsolvable misconceptions about scientific concepts. In order to find out some useful solution to prevent or reduce early misconceptions about foods and beverages was main aim of study. On this basis of present research the some discussions have been performed and some suggestions advised in the light of finding.