Fare karaciğerinin embriyonal gelişimi
  1. Tez No: 151938
  2. Yazar: EYLEM AKBULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Farelerin karaciğer dokuları, prenatal ve postnatal dönemde ışık mikroskobuyla incelendi. Dokular % 10' luk formaldehit ve boin ile fikse edildi, parafine gömüldü ve 3 - 5 n kalınlığında kesilerek, hematoxylen - eosin, periodik acid schiff ( PAS ), malory azan ile boyandı. Yapılan bu çalışmada prenatal dönemden itibaren karaciğer dokusunda hücre kordonlarının, hepatositlerin, sinüzoidlerin, safra kanallarının ve bazı bağ dokusu elemanlarının geliştiği, hepatositlerde glikojen partiküllerinin depolandığı ve hemopoietik aktivitenin belirgin olduğu gözlendi. Buna karşılık, postnatal dönemde hemopoietik aktivitenin zamanla azaldığı ve tamamen ortadan kalktığı, ek olarak, gözlemden alman sonuca göre dokuyu oluşturan yapıların erişkin karaciğerine benzer morfolojik özellikler kazandığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu bulgular literatür verileriyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The liver tissues in prenatal and postnatal periods of mice were examined with the ligt microscope. The tissues were fixed in 10 % formaldehyde and bouin, embedded in parafin and sectioned 3 - 5 u. thick and stained with hematoxylen - eosin, periodic acid - schiff ( PAS ), mallory - azan. It has been observed in this investigation that the cellular cords in the liver tissue, hepatocytes, sinusoids, biliary ducts and some particular connective tissue elements developed in the prenatal period, there was an accumulation of glycogen particles in hepatocytes and there was a marked hemopoietic activity. However, the hemopoietic activity gradually decreased and completely disappeared in postnatal period, furthermore, the evidence taken from the observation suggests that the structures which make the tissues have gained the morphological features that similar to those of adult liver. Thus, these findings were evaluate with the literature consequences. II