Genelleştirilmiş Hα,δ,γ(X) uzayları
Generalized Hα,δ,γ(X) spaces
- Tez No: 151939
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER FARUK TEMİZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, sonraki bölümlerin anlaşıl masını sağlamak için operatör teori ve ölçü teorisine ilişkin bazı temel kavramlar verilip, Banach değerli fonksiyonların Bochner integrali tanıtıldı. Orijinal kısmın başlangıcı olan ikinci bölümde ise, ilk olarak C0,a((a, b), X) ve C0,n,*((a, 6)x(a, b),X) Holder uzayları verildikten sonra, X = R özel hâlinde tanım lanmış olan i/Q)($ı7(R) cümlesi, X'in bir Banach uzayı alınmasıyla genelleştirilerek Hays,y(X) uzayı tanımlandı. Daha sonra Hn^n(Xyin, üzerinde tanımlanan norma göre bir Banach uzayı teşkil ettiği gösterildi. Ayrıca bu uzaya ait her fonksiyonun sürekli olduğu ispat edilip, Holder uzayları ile tanımlanan bu yeni uzay arasında bazı kapsama bağıntıları elde («dildi. Yine bıı böltitndo, /7“ı(5ı7(,Y) uzayları ilo butip uzayların kartezyen çarpımı üzerinde; sınırlı, lineer, bilineer ve n-lineer operatör ler tanımlanıp, integral denklemler teorisinde çok önemli bir yen; sahip olan sınırlı Fredholm integral operatörleri tanımlandı ve elde edilen sonuçların tek değişkenli fonksiyonların H”tg(X) uzayı bakımından karşılıkları, ispatsız olarak verildi. Üçüncü bölümde, iytt($ı7(X)'m bir alt uzayı olan H^ s 7(A") uzayı tanımlandı ve onun da bir Banach uzayı olduğu gösterildi. Yine ikinci bölümdeki gibi Haıgı7(X), Hns(X) ve H^g^X) uzay ları, Banach cebiri, Boehner integrali, sınırlı lineer, bilineer ve n-lineer operatör, singüler operatör. lü
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. In the first chapter, some basic concepts related to operator theory and measure theory are given in order to let the following chapters to be understood. Moreover, in this chapter, Bochner integral of Banach-valued functions is introduced. In the chapter II, which is the beginning of the original part of the study, firstly, after giving Holder spaces C°'a({a, b), X) and C°'a's({a, b)x(a, b), X), the set Hnjn(R) which is defined for the special case X - R is generalized by taking X as a Banach spaces and next, the space Ha^^{X) is defined. Then, it is shown that Ha