Bilgisayar ağ yapılarının incelenmesi ve ağlardaki güvenlik sorunları ve İnönü Üniversitesi kampüsündeki güvenlik çözümü
Examining computer networks and security problems of networks and the security solution in İnönü University campüs network
- Tez No: 151940
- Danışmanlar: PROF.DR. HAFIZ ALİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİSAYAR AĞ YAPILARININ İNCELENMESİ VE AĞLARDAKİ GÜVENLİK SORUNLARI VE İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜSÜNDEKİ GÜVENLİK ÇÖZÜMÜ Hüseyin ARPACI İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Eîektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 121 +ix sayfa 2004 Danışman : Prof.Dr.Haftz ALİSOY Günümüz bilgisayar teknolojisindeki süratli gelişim, bilgisayarla iletişimin temellerin den olan ağ teknolojisinin de paralel bir gelişim göstermesini gerektirmektedir. Amaç ları, kapasiteleri ve mimari yapıları farklı değişik bilgisayar ağları kullanılmaktadır. Bilgisayar ağları vasıtasıyla gerçekleştirmiş olduğumuz iletişimde bilgilerimiz zaman zaman ya istenilen hedefe varmamakta yada diğer kullanıcılar tarafında tesbit edilip İyi yada kötü amaçlar için kullanılabilmektedir. Bu ve benzeri sorunların temelinde bilgi sayar ağlarının kurulumunda dikkat edilmeyen güvenlik tedbirleri veya bilgisayar ağın da kullanılan güvenlik tedbirinin artık güvenliği sağlayamamasındandır. İnceleme konusu olarak ele alınan“Bilgisayar Ağ Yapıları ve Güvenlik”ile ilgili yapı lan araştırma çalışmasının amacı ; günümüz bilgisayar teknolojisinde kullanmış oldu ğumuz iletişim metodlarını, farklı amaçlar ve farklı alanlarda kullanılan ağ yapılarının tesbiti ve iletişim esnasında karşımıza çıkan güvenlik açıklarının giderilmesine yönelik alınan veya alınabilecek tedbirleri irdelemek ve örnek uygulama sahası olarakda İnönü Üniversitesi Kampüsündeki uygulamaları incelemek ve eksikleri tesbit etmek ve bu tesbitler ışığında geleceğe yönelik benzer uyulama sahalarında uygulanabilecek en uy gun yapıyı kullanmak ve alınabilecek en etkili tedbirlerin alınmasını sağlamaktır. ANAHTAR KELİMELER : Ağ (Network), topoloji, ağ çeşitleri, ağ standartları, network cihazları, protokol, güvenlik, iptables, ipchains, İnönü Üniversitesi Kampus Uygulaması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.S Thesis EXAMINING COMPUTER NETWORKS AND SECURITY PROBLEMS OF NETWORKS AND THE SECURITY SOLUTION İN İNÖNÜ UNIVERSITY CAMPUS NETWORK Hüseyin ARPACI İnönü University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering Î21 + ix pages 2004 Supervisor : Prof.Dr.Hafız ALİSOY There is a rapid evolotion in computer technology, along this, network technology, which is the basic of communication whith computers, is also has to be in a parallel evolotion.Today different types of computer networks, whose function, capacity and architectural structure are different, are used. Sometimes some problems occur with the communication on computer networks ; for example our data sometimes can not reach the target or by some other users at some point on the networks our data can be catched arid may be used for good or bad purposes.The causes of such problems is the lack of attention of security precaution during the construction of networks or the pre sent security precaution (firewall) may not be enough for the security. The aim of this study on the structure of computer networks and security, is to under stand the present communication methods used on computer networks, the networks structures which has different function and used in different areas, and to study on the problems due to the lack of security, and to study on the possible solution to solve such security problems, which occur during the communication. And also as an example area the campus network of İnönü University was examined, the insufficients of the network were found out ; from the light of this observation, in the future for the similar areas to use the best structure and to take the most effective precaution for the networks. Key Words : Networks, topologies, types of network, network equipments, protocol, security, iptables, ipchains, İnönü University Campus Network.