Ağır metallere maruz kalan bazı sıçan dokularında süperoksit dismutaz enzim aktivitesi ve nitrik oksit düzeylerinin araştırılması
Superoxide dismutase enzyme activity and nitric oxide level in heavy metals exposed rats
- Tez No: 151941
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AĞIR METALLERE MARUZ KALAN BAZI SIÇAN DOKULARINDA SÜPEROKSİT DİSMUTAZ ENZİM AKTİVİTESİNİN VE NİTRİK OKSİT DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI Serpil UÇKAÇ İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 42 +viii sayfa 2004 Danışman: Prof.Dr. Muhittin YÜREKLİ Superoksit dismutaz (SOD) antioksidan savunma sisteminde yer alan en önemli enzimlerden birisidir. Nitrik oksit oldukça reaktif kimyasal bir endojen madde ve nöromodülatördür. Bu' çalışmada, kalp, akciğer, karaciğer ve düz kas dokularında superoksit dismutaz enzim aktivtesi ve nitrik oksit düzeyleri ağır metal uygulamasına bağlı olarak araştınlmıştır. Kadmiyum (0.2, 0.4, 0.8 mg/kg) ve Kurşun (25, 50, 100 mg/kg) uygulanan sıçanlar bir hafta ağır metale maruz bırakılmış ve enzim aktiviteleri ölçülmüştür. SOD aktivitesi, iki ağır metal uygulamasında da kalp, akciğer, karaciğer ve düz kas dokularında artmıştır. NO düzeyi de iki ayrı ağır metal uygulamasında kalp, akciğer, karaciğer ve düz kas dokularında artmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Stres, Nitrik oksit (NO), superoksit dismutaz (SOD), Kadmiyum (Cd), Kurşun (Pb)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SUPEROXIDE DISMUTASE ENZYME ACTIVITY AND NITRIC OXIDE LEVEL IN HEAVY METAL EXPOSED RATS Serpil UÇKAÇ Inonu University Graduate School of Natural and Applied Scienses Department of Biology 42 +viii pages 2004 Supervisor: Prof. Dr. Muhittin YÜREKLİ Superoxide dismutase (SOD) is one of the most important enzyme in the anti oxidant defense system. Nitric oxide (NO) is highly reactive endogenous chemical and serves neuromodultor. In the present study superoxide dismutase activity (SOD) and nitric oxide level were investigated in hearty lung, liver and smooth muscle which cadmium and lead exposed rats. Rats were exposed to cadmium (0.2 mg/kg, 0.4 mg/kg, 0.8 mg/kg) and lead (25 mg/kg, 50 mg/kg, 100 mg/kg) in a week and total SOD enzyme activity and NO level were determined. Total SOD activity and NO level were increased in heart, lung, liver and smooth muscle after heavy metal exposure. KEY WORDS: Stress, Nitric oxide (NO), Superoxide dismutase (SOD), Cadmium (Cd), Lead (Pb) 11