Sorption and transport of water vapour in Acrylic paints
Su buharının akrilik boyalarda çözünmesi ve taşınımı
  1. Tez No: 151967
  2. Yazar: ÖZGE TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SACİDE ALSOY ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
oz Aynı formülasyona sahip fakat bağlayıcı madde oranları farklı su bazlı akrilik boya filmleri ile bu boya filmlerinin bağlayıcı maddesi olan mefilmetakrilat-ko- bütilakrilat kopolimeri içerisinde su buharının sorpsiyon, yayınım ve geçirgenliğine dair veriler elde edilmiştir. Boya filmleri, yapılarında yer alan elementler ile bulundukları formların, dağılımlarının, genel olarak yapının, fonksiyonel grupların, bozunma ve camsı geçiş sıcaklıkları ile yüzey pürüzlülük değerlerinin bulunması amacıyla enerji dağılımı X ışınları (EDX), X ışınları kırınımı, harita diagramları, taramalı elektron mikroskopu, fourier transform kızılötesi spektroskopisi, termal gravimetri, taramalı diferansiyel kalorimetri ve atomik kuvvet mikroskopu kullanılarak karakterize edilmişlerdir. Suyun boya filmleri içerisindeki yayınım ve çözünürlüğü ağırlık ölçümüne dayalı yeni tip bir sorpsiyon cihazı olan manyetik askılı terazi kullanılarak 30 °C sıcaklıkta ölçülürken benzer veriler saf kopolimer filmi için 30 °C ve 40 °C de toplanmıştır. Azalan bağlayıcı miktarına paralel olarak boya filmlerinin yapılarında barındırabilecekleri maksimum su tutma kapasitelerinde bir azalma görülürken suyun yayınım ve geçirgenlik katsayısı değerlerinde artış gözlenmiştir. Taramalı elektron mikroskop resimleri ve harita diagramları bağlayıcı içeriği az olan boya filmlerinde pigmentlerin homojen bir şekilde dağılmayarak topaklaşmalar oluşturduklarını göstermiştir. Saf kopolimerin taşınım özelliklerinin (yayınım, geçirgenlik, su tutma kapasitesi) %40 bağlayıcı içeren film için elde edilen değerlere yakın olduğu belirlenmiştir. Boya filmlerinin ve saf kopolimerin sorpsiyon verisi sırasıyla Flory-Huggins teorisi ve ENSIC modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Zimm ve Lundberg'in geliştirdiği model kullanılarak su moleküllerinin filmler içerisinde ne derece kümelenme oluşturdukları belirlenmiştir. Hesaplamalara göre, su hem boya filmleri hemde saf kopolimer içerisinde kümelenmeler oluşturmaktadır. Kümelenmenin derecesi ve ortalama kümelenme büyüklük değerinin saf kopolimerde artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sorption, diffusion and permeation data were obtained for water vapour in water borne acrylic paint films and in the pure binder of the paints which is methylmethacrylate-co-butylacrylate copolymer. Paint films which have the same formulation but contain different amount of binder were characterized to determine elements and their form, distribution of the ingredients, structure, functional groups, degradation temperature, glass transition temperature and roughness of the surfaces using energy dispersive X-ray (EDX), X-ray diffraction, map diagrams, scanning electron microscope, fourier transform infrared spectroscopy, thermal gravimetry, differential scanning calorimetry (DSC) and atomic force microscope, respectively. Diffusivity and solubility of water in the paint films were measured at T= 30 °C while for the pure copolymer film similar data were collected at T= 30 °C and T= 40 °C, using a new type of gravimetric sorption apparatus called magnetic suspension balance. Fickian sorption is observed for both the paint films and the pure copolymer. Diffusivity and permeability of water increases while the maximum water sorption capacity decreases with decreasing binder fraction in the paint films. Scanning electron microscope pictures and map diagrams show a nonhomogeneous distribution and flocculation of the pigments in the paint films with low binder content. Transport properties (diffusivity, permeability, water sorption capacity) of the pure copolymer are similar to those determined for the paint film containing 40% binder. The sorption data for the paint films and the pure copolymer were interpreted using Flory-Huggins theory and ENSIC model, respectively. The Zimm and Lundberg cluster integral was used to determine the extend of clustering of water molecules. According to the predictions, water form clusters both in the paint films and in the pure copolymer. Degree of clustering and the change of mean cluster size with sorption appears to be larger for the pure copolymer.