Preconcentration and atomic spectrometric determination of rare earth elements (REEs) in environmental samples
Çevre örneklerinde nadir toprak elementlerinin önderiştirilmesi ve atomik spektrometrik tayini
  1. Tez No: 152000
  2. Yazar: TÜRKER PASİNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
oz Çevre örneklerindeki nadir toprak element tayinleri genellikle plazma teknikleri (endüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektrometri, ICP-OES, ve endüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometri, ICP-MS) ile gerçekleştirilmektedir. Bu elementlerin derişimlerinin çok düşük olması ve numunelerin içerdiği ağır matriks, doğru ve güvenilir sonuçlar elde etmek için enstrümantal ölçümlerden önce etkili bir matriks ayırma/ön-deriştirme işlemini gerekli kılar. Bu çalışmada, çevre örneklerindeki nadir toprak elementlerinin ICP-OES ile tayininden önce ön-deriştirilmeleri için çeşitli zeolitler (clinoptilolite, mordenite, zeolite Y, zeolite Beta), iyon değiştiriciler (Amberlite CG-120, Amberlite IR-120, Rexyn 101, Dowex 50W XI 8) ve kelatlayıcı reçineler (Muromac, Chelex 100, Amberlite IRC-718) önerilmektedir. Çalışmalar, nadir toprak elementlerinin söz konusu adsorbentler tararından geniş bir pH aralığında (pH>4) tutunduklarım ve asidik eluentlerle geri kazanılabileceklerini gösterdi. Takip eden çalışmalarda clinoptilolite kullanıldı. Saf su, şişelenmiş içme suyu, nehir suyu, deniz suyu ve çeşme suyu gibi çeşitli su örneklerine değişen derişimlerde katımlarla gerçekleştirilen geri kazanım testlerinde % 85-90 arasında değişen değerler elde edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determination of rare earth elements (REEs) in environmental samples is usually performed by the plasma techniques, inductively coupled plasma optical emission spectrometry (ICP-OES) and inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). Due to low concentrations of REEs and usually the presence of heavy matrix, an efficient separation and preconcentration technique is required prior to instrumental measurements in order to achieve accurate and reliable results. In this study, different types of zeolites (Clinoptilolite, Mordenite, Zeolite Y, Zeolite Beta), ion exchangers (Amberlite CG-120, Amberlite IR-120, Rexyn 101, Dowex 50W XI 8) and chelating resins (Muromac, Chelex 100, Amberlite IRC-718) were proposed as adsorbent materials for the preconcentration of REEs in environmental waters prior to their determination by ICP-OES. It was shown that REEs can be retained by these adsorbents quantitatively in a broad pH range (pH>4) and their desorptions from the adsorbents can be realized with acidic eluents. Of the sorbents investigated, clinoptilolite was chosen for the subsequent studies. Spike recovery tests were performed at various concentration levels in different water types including pure water, bottled drinking water, river water, sea water, and tap water, and were found to change between 85-90%. IV