Quality fuction devloyment: A method for user - centered design
Kalite fonksiyon yaklaşımı: Kullanıcı odaklı tasarım için bir yöntem
- Tez No: 152004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz Yüksek rekabet ortamının olduğu günümüz piyasa koşullarında müşteri memnuniyetinin sağlanması olmazsa olmaz bir şart haline gelmiştir. Bu bağlamda, geliştirilen herhangi bir endüstriyel ürün tasarımının ancak piyasa koşullan göz önüne alınarak tasarlanması halinde rekabet etme imkanı bulunmaktadır. Kalite fonksiyon yaklaşımı, endüstriyel ürün tasarımı aşamasında kullanıldığında çalışmalara olumlu katkılar yapabilecek bîr rasyonel tasarım yöntemidir. Kalite fonksiyon yaklaşımının kullanıcı odaklı doğası ve endüstriyel tasarım süreci birleştiğinde tasarım sürecinde müşteri ihtiyaçları ön plana alınmış olur. Bu çalışmada tasarım ve kalite konularına ait kavramlar incelenmiş ve konuyla ilgili örnek bir vaka çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Satisfying customer requirements is almost a must in today's highly competitive market conditions. Considering these conditions, any industrial design project should not be separated from marketing issues in order to gain advantage. Quality function deployment is one of the rational design methods that can be interesting to implement on industrial design studies. Combining the user-centered nature of the quality function deployment in industrial design introduces a user-centered focus in the design process. In this study, design and quality issues are reviewed and a sample case study is presented in relation with the subject.