Optimizing automated medical dispensing cases through voice of customer
Otomatik medikal saklama depolarının müşterinin sesi yoluyla optimizasyonu
  1. Tez No: 389062
  2. Yazar: JÜLİDE NALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık işletmelerinde kaynakların etkin kullanımının önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu kaynaklar arasında malzeme önemli bir yer tutar. Bu nedenle malzemelerin daha kontrollü ve amacına uygun olarak kullanılmasına yönelik birçok araştırma yapılmaktadır. Bu tez çalışması ile sağlık işletmelerinde malzemelerin otomasyon ile yönetiminin sağlanması için bilgisayar kontrollü bir malzeme dolabı geliştirilmesi amaçlanmış olup kullanıcı isteklerini ön planda tutacak şekilde kalite fonksiyon göçerimi yöntemi kullanılarak bir tasarım geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu tezin bir diğer amacı da bu araştırmaları farklı bir yöne taşıyarak müşterinin sesini dinleyen, kullanıcı odaklı bir tasarım ile bu alandaki bir eksikliği kapatmaya çalışmaktır. Bilgisayar kontrollü malzeme dolapları tasarlanırken aynı zamanda tipik orta büyüklükteki bir hastanenin malzeme portföyünün %90'ını kapsayacak şekilde rassal biçimde malzeme örneklemesi yapılarak ebatları incelenmiş ve bu kapsamdaki malzemeleri muhafaza edecek en az çeşitlilikte dolap ve kutu tasarımı, görsel prototip olarak da canlandırılmaya çalışılmıştır. Görsel prototip için 3 Boyutlu katı modelleme yazılımlarından faydalanılmıştır. Yapılan bu çalışma ile bu konuyla ilgili imalatçılar ve tasarımcılara yol gösterilmesi, hastane malzeme kullanıcılarının ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilecek teknik spesifikasyonlara sahip tasarımlar geliştirmesi hedeflenmektedir. Tasarımlar prototip olarak değerlendirilmesi gerektiğinden kullanım amaçlarına göre farklı biçimlerde de modifiye edilip özelleştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of using resources in health institutions effectively is increasing day by day. Materials are one of the most important resources. For this reason, there have been many studies conducted in terms of using these materials more effectively and appropriately. This paper aims at developing a computer-controlled automated medical dispensing cabinet in order to provide the material management through automation in health institutions. So that users' needs are prioritized by using QFD method in developing the design. Another expectation of this study is to fill the gap in the sector with a user-centered design which focuses on the voice of customers. While designing the computer-controlled automatic medical dispensing cabinets, a typical middle-sized material in random shape sampling has been created to cover 90% of hospital's material portfolio. Its size and dimension have been calculated to design a cabinet and a box as a visual prototype in a minimum range for the protection of the materials. 3D form modeling software program has been used for preparing the visual prototype. The study has aimed at guiding the manufacturers and designers interested in this subject and developing designs with technical specifications for the users' needs in the hospitals. Because of the fact that designs should be assessed as prototypes, they can be modified in different shapes according to the intended purposes.