One dimensional photonic crystal waveguide
Bir boyutlu fotonik kristal dalga kılavuzu
  1. Tez No: 152006
  2. Yazar: KORAY SEVİM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİ SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Elektromanyetik dalgaların bir boyutlu fotonik kristal dalga kılavuzu içerisinde nasıl ilerlediği nümerik metotların uygulanmasıyla aıklanmaktadır. Bir boyutlu fotonik kristal dalga kılavuzu, değişen dielektrik sabitine sahip tabakaların periyodik olarak sıralanmasından ve içerisinde kılavuz tabaka olarak bilinen safsızlğa sahip bir tabakadan meydana gelmektedir. Bu safsızlık, fotonik yasaklanmş bant aralında dalga kılavuzu modları yaratarak, m verilen belirli bir frekans aralında ilerlemesini ve hapsedilmesini sağlamaktadır. Elde edilen bu modlar, basit kılavuzlama mekanizması olarak iç tam yansımayı kullanan geleneksel dalga kılavuzlarından farklıdır. Fotonik kristal dalga kılavuzlarının bütünleşmiş yoğun fotonik devrelerde yol gösterici olacaı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis deals with the implementation of a numerical method to de scribe how electromagnetic waves propagate through a one-dimensional photonic crystal waveguide. The one-dimensional photonic crystal waveguide is a periodic arrangement of dielectric slabs of alternating dielectric constant with an impurity slab introduced as the guiding layer. This impurity guides, and confines light within a given range of frequencies by producing waveguide modes within the photonic band gap. These modes are different from those of conventional waveg uides that use total internal reflection as the basic guiding mechanism. Photonic crystal waveguides are expected to lead to compact photonic integrated circuits. IV