Design criteria of technology development zones- a case study in İzmir technology development zone
Teknoloji geliştirme bölgeleri tasarımı- İzmir teknoloji geliştirme bölgesi örneği
  1. Tez No: 152009
  2. Yazar: İREM GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ARKON, YRD. DOÇ. DR. ERKAL SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz Ülkeler arasında ekonomik ve siyasal güç yarışının en önemli kozlarından birini teknoloji ve bilgi oluşturmaktadır. Günümüzde bu rekabetin yoğunlaşması üretim bilgisine sahip olan ülkeleri avantajlı kılmaktadır.“Bilim Parkı”,“Araştırma Parkı”ya da“Teknopark”kavramları, kuruluşu organize edenlere, yönetenlere ve ülkelerin ihtiyaçlarına ve büyüklüklerine göre farklı olabilir. Anlamı ne olursa olsun, ülke ekonomisine Ar&Ge ile yüksek katkıda bulunması, üniversitelerin eğitim, öğretim ve arastama faaliyetlerini desteklemesi ve sanayiye hızlı bilgi akışı sağlaması gibi hususlar“Teknoloji Geliştirme Bölgeleri”ni“Organize Sanayi Bölgeleri”nden ya da“Serbest Bölgeler”den çok farklı kılmaktadır. Ekonomik istikrarsızhğma rağmen, Türkiye gelişmekte olan bir ülke olarak dünya ekonomisinde güçlü bir yere sahiptir. Global ekonomik senaryo ve Türkiye'nin endüstriyel gelişmesi, yeniliklerin gelişmesi ihtiyacıyla birlikte global pazardaki rekabet ortamına ulaşmak isteyen firmalar içindeki Ar-Ge fonksiyonlanmn artışını göstermektedir. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, üniversiteler ve sanayi kuruluşları arasındaki etkiyi sağlayan güçlü bir platform niteliğindedir. Bu tezin konusu, 4691 sayılı kanunla birlikte yasal olarak tanımlanan Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin tasarım Mterlerinin güncel bir bakış açısıyla saptanması ve bunun ışığında İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin tasarlanmasıdır. Bunun için öncelikle kavramı anlamak ve tanımlayabilmek adına biri tanımlar, diğeri yasal farklılıklar olmak üzere iki açıdan yaklaşılmış, bir yandan da mevcut örnekler incelenerek gerelcsinim ve kapasite irdelenmiştir. Örnek olarak seçilen bölge genel anlamda ülke ekonomisine etki edecek olsa da, konumu nedeniyle İzmir'deki sanayi- üniversite işbirliği ağırlıkta olacağından bölge potansiyelini maksimum düzeyde değerlendirebilmek için her açıdan bölgeyi irdeleyen bir ön arastama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technology and information make up the most important means of strength in today's competition for world leadership in economy and politics. With know-how in production, countries obtain a hedge in competition. The concept of 'Science Park', 'Research Park' or 'Technopark' represents different meanings for the organı zing committees and managers, and the size and requirements of countries. Whatever the meaning, contrary to 'Industrial Parks' or 'Free Zones', 'Technology Development Zones' carries a totally different definition, with its high value contribution to the national economy through Research and Development (R&D), and supports universities in education and research facilities and rapid knowledge transfer to industry. Despite its economic instability, Turkey has obtained a strong position in the world economy as a developing country. The global economic scenario and Turkey's industrial development show an increase in the R&D functions within firms that want to achieve a competitive position in global markets as well as in the requirement for innovative developments. Technology Development Zones have an attribute that provides an effective platform for interaction between universities and industrial organizations. The aim of this research is to determine design principles of Technology Development Zones defined with The Law numbered 4691, by a contemporary point of view; and to design Izmir Technology Development Zone with respect to these principles. For this purpose, the subject was approached from two different points of view: one being the definitions and legal differences in understanding and defining the concept, the other being requirements and capacities that are being investigated by surveying the existing examples. Although, the case-study area effects national economy in general, more emphasis will be given on industry- university relationship in Izmir because of its location, a pre-research investigating the site on all viewpoints was done for utilizing the site's potential in max level.