Design and development of an ontology based multi-agent virtual enterprise system
Ontoloji tabanlı çok-etmenli sanal fabrika sisteminin tasarımı ve geliştirilmesi
- Tez No: 381034
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK, PROF. DR. SADIK ENGİN KILIÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bilgisayar ve enformatik dünyasından hızla gelişen teknolojileri, sanayi ve makina mühendisliği alanında ortak çalışma ve işbirliği için yeni bir çığır açmaktadırlar. Sanal dünyada veri aktarımı, işbirliği firmalar içinde çok faydalı ve güvenli bir ortamda hazırlamaktadır. Firmalar kendi genel üretim, finansal politikalarını ve hayati bilgilerini etkilemeyecek şekilde yeni proje bazlı ortaklıklara girip ve bundan faydalanabilirler. Böyle bir platformun oluşması halinde bu ortaklık türü \textit{\textbf{'Sanal Fabrika'}} olarak adlanmaktadır. Sanal fabrika Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler (KOBİ'ler) ve Organize Sanayi Bölgeler (OSB) ler için daha hayati önem taşımaktadır. Sanal fabrika aynı zamanda üretici firmalar ve araştırma ve geliştirme alanında faaliyet gösteren firmalar ve enstitüler arasında bir köprü rolu oynayarak yeni yükske teknoloji içeren yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesine de vesile olabilmektedir. Böylece KOBİlerin ürün kalitesini ve ürün düzeyini de yükselmiş olacaktır. Veri ve sistem çerçevesi açısından esneklik kazandırılması için ontoloji tememlli bir alan modeli ve buna bağlı bir anlamsal veri modeli geliştirilmiştir. Geliştirilmiş olan bu model üzerinden üçlü veri tabanı olarak tabi edilen TDB veri deposu geliştirilmiştir. TDB veri deposundaki verileri yönetmek ve bu veriler üzerinde işlemlerin yapılması içinde SPARQL (anlamsal veriler üzerinde sorgulama yapabilmek için geliştirilen özel bir sorgulama dili) kullanılmıştır. Bu yapı daha önce yapılmış olan sanal fabrika yapıların aksine verilerin tekrar kullanabilirliğini arttırarak, aynı zamanda istenilen yapısal değişikliklere de imkana sağlamaktadır. Sanal fabrikanın esnek olamamsından dolayı kullanılamaz hale gelmesine böyle bir yapı bir çare olarak gözükmektedir. Bu araştırmada sanal fabrika literatürüne yapılmış olan bir diğer katkı, sanal fabrikanın oluşum aşamasında üye seçimi için farklı bir çok etmenli üye seçimi yapısının sunulmasıdır. Bu yapıda farklı türde etmenler bir biri ile ortaklaşa çalışarak veya rekabet ederek yeni sanal fabrika projesi konsorsiyumu için en iyi üyelerin seçmesini hedeflemektedir. Bu yapıyla iç içe bir bulanık-AHP-TOPSİS çok kıstaslı karar destek sistemi de kurulmuştur. Bu yapı etmenlerin her tur tekliflerinin sunmasıyla çalışarak yeni bir sıralanmış frima listesini sunmaktadır. Bunu belirtmekte yarar vardır ki etmenler bu sistemde geliştirilmiş olan bir ayrı etmen ontolojisi ile çalışmaktadırlar. Bu ontoloji etmenler için anlamlı olan kavramlar, özellikler ve mesaj içeriliği şablonlaronı tanımlamak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda etmenler veriler ve bilgi için sanal fabrika alan ontolojisini kullanmaktadırlar. Eşzamanlı mühendislik, ortak ağ tabanlı tasarım ve ürün yaşam döngü yönetimi sistemleri kavramı, Dassault Systems tarafından geliştirilmiş olan CATIA ve ENOVIA V6 sistemlerinin Sanal Fabrika sistemi üzerinde kurulması ile hayata geçirilmiştir. Araştırmada geliştirilmiş olan araçları ve sistemin çalışmasını değerlendirmek ve doğrulamak amacıyla örnek bir ürünün ONÇESAFAnın araçları ve yapısını kullanarak üretilmesi gerçekleşmiştir. Örnek ürün OSTİM havacılık ve savunma sanayi kümelenmesinde (OSSA)da yer alan firmaların katkıları ile üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Major developments in computers and information technologies, enable industrial and mechanical engineers to establish new net based, virtual collaboration platforms for enterprises. Benefiting from virtual enterprise platform enterprises will be able to combine their resources and capabilities on project based collaborations meanwhile protect their independent mainstream policies and secure their secret information. This concept is called virtual enterprise(VE). Virtual Enterprise (VE) is a collaboration model between multiple business partners in a value chain. The VE model is particularly feasible and appropriate for Small and Medium Enterprises (SME) and industry parks containing multiple SMEs that have different vertical competencies. One of the main targets of this research is to create an Ontology based Multi Agent Virtual Enterprise (OMAVE) System to prepare an appropriate platform for collaboration between technology start-ups in techno-parks and SMEs in Organized Industrial Zones in order to produce high value added high-tech products. OMAVE aims to help SMEs to shift from classic trend of manufacturing part pieces towards high-tech, innovative and research based products. In this way and to reach this goal a new semantic data infrastructure to enhance Re-Configurability and Flexibility of virtual enterprise systems has been developed. In order to support flexibility in Virtual Enterprise business processes and enhance its integration to enterprises' available manufacturing systems (e.g. MRP) an ontology based domain model of VE system has been established. OWL DL semantic data structure of VE by defining concepts, axioms, rules and functions in VE system has been developed. TDB data store to keep VE data and information in form of triples developed. SPARQL semantic RDF query language is used to handle and manipulate data on developed system data store. This architecture supports structure flexibility for developed VE infrastructure and improve reusability of data and knowledge in VE life cycle. To establish a multi agent based partner selection platform different agent types have been developed. These agents collaborate and compete with each other to select the most appropriate partner for the forthcoming VE project consortium. The agent based auctioning platform is coupled with a Fuzzy-AHP-TOPSIS multi criteria decision making algorithm to evaluate incoming bids from agents and rank proposals in each iteration. It is also important to notice that here, agents interaction's semantic is provided by an agent ontology. This agent ontology provides concepts, properties and all message formats for agents to settle a common language in interactions between agents. Implementing concurrent engineering, collaborative design and Product Life Cycle Management (PLM) concepts by integrating Dassault systems web based CATIA/ENOVIA V6 design and PLM tools to OMAVE system. To test and verify these achievements a case study to produce a test product by using developed OMAVE tools is established. This test product manufactured by contributions of SMEs from OSTIM organized Industrial Zone Aviation and Defense Cluster.