A portable real-time operating system for embedded platforms
Gömülü sistemler için taşınabilir gerçek zamanlı işletim sistemi
- Tez No: 152013
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
oz Günümüzde televizyonlardan otomobillere kadar neredeyse bütün elektronik cihazlar gömülü sistemlerle kontrol edilmektedir. Bu sistemler bir çok işi eş zamanlı olarak yürütebilmek zorundadırlar. Bir işletim sistemi kullanarak, farklı işlerin bir arada yürütülmesi daha standart hale getirilebilir. Bu tezin amacı herhangi bir ANSI C derleyicisi ile derlenebilecek, taşmabilir, gerçek zamanlı bir işletim sistemini tasarlamak ve gerçekleştirmektir. Ana hedef işletim sistemini, en küçük mikrodenetleyicilere bile sığabilmesi için olabildiğince küçük tasarlamaktır. Diğer hedefler; yüksek esneklik, optimum modülerlik ve; kaynak kodun yüksek derecede okunabilir, anlaşılabilir ve bakımı yapılabilir olmasıdır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, from TV sets to washing machines or cars, almost every electronic device is controlled by an embedded system. These systems are handling many tasks simultaneously. By using an operating system, handling of different tasks simultaneously is done in a more standardized fashion. The purpose of this thesis is to design and write a portable real-time operating system for embedded systems, which can be compiled with any application by using an ANSI C compiler. The main target is to design it as small as possible to fit the smallest microcontrollers. Other targets are high flexibility, optimal modularity, high readability and maintainability of the source code. m