A feasibility study and evaluation of financing models for wind energy projects: A case study on İzmir Institute of Technology campus area
Rüzgar enerjisi projeleri için bir fizibilite çalışması ve finans modellerinin değerlendirilmesi: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampus alanı
  1. Tez No: 152020
  2. Yazar: SERRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BARIŞ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
öz Önemli ölçüde rüzgar potansiyeli olduğu belirlenmiş olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) kampus arazisinde farklı senaryolar için fizibilite çalışması yapılmıştır. Fizibilite hesaplamalarında RET Screen programı kullanılmıştır. Oluşturulan senaryolar için karlılık ve birim maliyet değerleri incelenmiştir. Birinci senaryo, ÎYTE'nin kendi elektrik ihtiyacını karşılayacağı otoprodüktör modeli temsil etmektedir. Bu senaryoda iki adet 600 kW gücünde rüzgar türbini kullanılmış ve birim enerji maliyeti 6.24 cent/kWh olarak hesaplanmıştır. İkinci senaryo otoprodüktör grubu modeline karşı gelmektedir. İki adet 900 kW gücünde rüzgar türbininin kullanıldığı senaryoya göre birim enerji maliyeti 4.82 cent/kWh olarak bulunmuştur. Üçüncü ve son senaryo ise üretim santrali olarak tasarlanmış olup, on üç adet 900 kW gücünde rüzgar türbini kurulumunu öngörmektedir. Bu senaryo uygulandığında birim enerji maliyeti 2.68 cent/kWh olmaktadır. Bu çalışma, daha önce rüzgar veri karakteristikleri ve potansiyeli teknik olarak incelenen İYTE kampus alanının, rüzgar santrali kurulması durumunda, ekonomik olarak da uygun olduğunu göstermiştir. Finansman modelleri içerisinde de en uygun çözümün proje finansmanı veya sendikasyon kredisi kullanmak olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Feasibility studies have been done for different scenarios on IZTECH campus area where previous wind data evaluation showed considerable wind potential. RET Screen software has been used for feasibility calculations. Internal rate of return and unit cost of energy have been examined for the proposed scenarios. First scenario represents an autoproducer model which would meet IZTECH' s electricity need. Two 600 kW turbines were used in this scenario and the unit cost of energy have calculated as 24 cents/kWh. Second scenario represents an autoproducer group. Two units with 900 kW rated power turbines were used in the scenario and 4.82 cents/kWh is found as unit energy cost. Finally, third and last scenario is planned as production plant with thirteen 900 kW turbines. The energy unit cost would be 2.68 cents/kWh when scenario is applied. This study showed that IZTECH campus area which was inspected before for wind data characteristic and technical potential point of view, found economically viable too. Within the finance models, project finance and syndicated loan credit were examined as the most convenient mechanisms. IV