A sudy on 'Temporary post disaster housing unit' constructed with -light gauge steel framing- (LGSF) system
Hafif çelik çerçeve sistem ile 'Afet sonrası geçici konutu' çalışması
- Tez No: 152019
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENİZ ÇIKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
oz Hafif Çelik Çerçeve (LGSF) sistem soğukta çekilmiş profillerin (CFS) birleştirildiği çerçevelerden oluşturulmaktadır. Bu yeni sistemin yapısal özellikleri geleneksel ahşap çerçeve sistemlerden esinlenilerek yapılmıştır. LGSF sisteminin yapımında kullanılan çelik yaprak elemanların soğukta bükülmesi ile oluşturulan malzeme, bilgisayar sistemi ile üretimi kontrol edilen endüstriyel bir malzemedir. Sözü edilen yapım sistemi 40 yıldan uzun bir süredir inşaat sektöründe kullanılarak denenmektedir. Son yıllarda bu sistem dünyada ve Türkiye'de özellikle 1-2 katlı aile konutu yapımında yaygınlaşmıştır. Bu çalışma gelişmekte olan bir yapı sistemi olan 'hafif çelik çerçeve' sistemin analizini yaparak, günümüzdeki ve gelecekteki etkin kullanım alanlarım belirlemeyi hedeflemektedir. İnceleme bölümündeki ana amaç, LGSF sisteminin farklı tasarım ve teorilerini ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda; öncelikle, dünya üzerindeki farklı örnekler farklı özellikleri ile ayrıntılı olarak incelenerek, dünya ve Türkiye arasında bir karşılaştırma yapılmış, sonrasında ise LGSF sistemi için yeni kullanım seçenekleri önerilmiştir.“Geçici Afet Konutu”bu çalışmanın özgün kısmıdır. LGSF sisteminin hafif, kesin ve tam ölçümlendirilmiş, hızlı ve kolay monte edilebilen ve saklanmaya uygun yapısı ve sistemin yapısal özellikleri çalışmanın kalbini oluşturan bu bölümde incelenmiştir. 'Geçici afet konutu' Türkiye'de halen ihtiyaç duyulan bir araştırma alanıdır. 'Hafif çelik çerçeve' sistem ile tasarlanmış 'geçici afet konut birimi' önerisi, sistemin böyle bir projede getireceği faydalan ve Türkiye koşullarında üretilen sistemin yeni kullanım alam olarak 'geçici afet konut birimi' önerisini bir arada inceleme imkanı sağlamaktadır. Tüm bu çalışmalar yürütülürken mimari yaklaşım yönlendirici unsur olmuştur. Farklı örneklerde kullanılan farklı tasarım aşamaları incelenmiş, yapılan yeni proje çalışması ile -mimarlık yeni yapım sistemini ne şekilde kullanabilir?- sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Light Gauge Steel Framing (LGSF) System is a structural system made of Cold Formed Steel (CFS) Profile Frames. The structural behavior of this new construction system is derived from the traditional wooden frame systems. The new material that has been used in LGSF system which is the profile cold-rolled from sheet steel is an industrial material that needs the control of computer systems for accuracy. The structural system has been examined for more than 40 years in the construction practice. It is an alternative building material for the world and for Turkey in the last years, specifically for 1-2 storey single family houses. This study aims to make analysis of Light Gauge Steel Framing system which is a developing construction system, to define efficient uses of the system at the moment and to propose new ones for the future. To obtain different conceptions and theories on the system has been the main goal of the evaluation part. To fulfill this goal; first, the different examples around the world have been examined in different aspects in detail to make a comparative evaluation, then, new opportunities in the usage area of LGSF system have been suggested.“A Temporary Post-Disaster Housing Unit”has been studied as a case study. The case study is the heart of this study whereas the LGSF system has been examined by its lightweight, accurate, easy & fast montage, storable behavior characteristics as well as the structural properties.“Temporary housing”is still a demanded study for Turkey. To design a unit example with the new used LGSF system has been a study that helps both to show the benefits of LGSF in a temporary-housing and the new construction opportunity which fulfills the requirements of“a temporary post-disaster housing unit”in Turkey conditions with the Turkish building market materials. While these issues have been worked out, the architectural approach has leaded this study. Design processes of the various examples have been inspected and the new project has been studied in a way to search -how architecture can use this system.-