Institutional use of information technologies in city planning agencies: Implications from Turkish metroplitan municipalities
Kent planlamada bilgi teknolojilerinin kurumsal uygulamaları: Büyükşehir belediyelerinden çıkarımlar
  1. Tez No: 152031
  2. Yazar: KORAY VELİBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKIN SÜEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
oz Bu çalışma kent planlama alanındaki bilgisayar teknolojileri ile bu teknolojilerin kuramsal uygulama çerçevesini tartışmaktadır. Dolayısıyla uygulama sürecinin temeline ve kurumsal çevreye odaklanmaktadır. Bu çalışmayı yönlendiren önemli unsurlardan biri bilgi teknolojilerinin uygulanması sürecinde ortaya çıkan farklı yaklaşım ve uygulama tarzlarına ışık tutulmasıdır. Burada ortaya konulan yaklaşımın temelinde bilgi teknolojilerinin ve sistemlerinin bir araç olmanın ötesinde değerler taşıdığı ve bu nedenle planlama mesleğinin gündemini ve hedeflerini etkileyebileceği varsayımı yatmaktadır. Çalışmanın metodolojisinin önemli bir bölümünü kent planlamayı temel alan ve bilgi teknolojileri ve sistemlerinin kurumsal adaptasyonu ve uygulaması üzerine yoğunlaşan kapsamlı bir literatür taraması oluşturmaktadır. Soru cümleleri ve varsayımlar bilgi teknolojileri uygulamaları bakımından farklı aşamalarda olan Ankara, İzmir ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinin planlama bölümleri örneğinde test edilmiştir. Araştırma stratejisi, mülakat ve anket gibi çeşitli niteliksel araştırma teknikleri üzerinde kurgulanmıştır. Planlama teknolojilerinin kurumsal uygulamalarının etkinliğini ölçebilmek için ise DeLone ve McLean (1992)'in 'Bilgi Sistemleri Başarı Modeli' ile Heeks (1999)'in ITPOSMO modeli kullanılmıştır. Sonuçta, örnek alan çalışması bugün itibariyle kent planlamada kullanılan bilgi teknolojileri ve sistemlerinin seçilen Büyükşehir Belediyeleri örneğindeki durumunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, yerel yönetimlerde çalışan şehir plancılarının bilgi teknolojilerinin kurumsal utilizasyonu konusundaki düşünceleri, bu teknolojilere yaklaşımları ve çalışma pratikleri içindeki kapladıkları yer üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma sonuçlan üzerindeki çıkarımlardan ve ilgili literatürden beslenen daha geniş bir çerçeve içinde de araştırmacılar ve uygulayıcılar için ileriki çalışmaların önceliklerini işaret eden bir araştırma gündemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study argues the pivotal relationship between the computing technology and its organizational context. It focuses on nature of implementation in organizational settings that are becoming increasingly important. A further motivation point for this study is to reveal the different discourses (managerial/political/emotional etc.) in the cycle of implementation. The assumption behind this interest is that IT and other technologies are not value-neutral and these tools have the possibility of shaping the goals and agenda of the planning profession. As a part of methodology of the thesis, a comprehensive literature survey was completed around the theoretical issues that constitutes the framework of IT/IS adoption in organizations with a particular reference to urban planning and management. The statements and research questions were tested in the planning departments of selected metropolitan municipalities (Ankara, Izmir, and Bursa) that are experiencing information technologies and systems in various implementation stages. The research strategy was based on a variety of qualitative approaches, including two different types of closed questionnaire-based surveys and semi-stractured/unstructured interviews. To measure the success/failure degree of the planning technologies used in the case study organizations in the 'user' dimension of the study, DeLone and McLean's (1992) IS Success Model and Heeks'(1999) ITPOSMO model were used. Case study research revealed the current stands of ICT implementation in urban planning departments of local governments. It was also evaluated planning practitioner's commitment and dependence towards computerized planning tools in working practice. In a more exploratory context, a progressive research agenda for ICT implementation in public planning agencies was developed based on the implications of empirical research and literature-based analysis. IV