An evaluation of conceptual transparency in architecture of office buildings in Turkey after 1980
Türkiye'de 1980 sonrası ofis yapılarının mimarisinde kavramsal şeffaflığın irdelenmesi
- Tez No: 152032
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZEN EYÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
oz Günümüz şeffaf yapı modellerinin ve konstrüksiyonlarının Türkiye'deki şeffaf yapı karakteristiğini ifade etmedeki yetersizlikleri bilinmektedir. Temel neden belki de şeffaflığın ifadesinde temel faktör konumundaki kavramsal parametrelerin eksikliğidir. Şeffaf yapı modelleme aşamasında yeterince dikkate alınmıyor olmalarıdır. Türkiye'de geçirgen camlarla oluşturulmuş şeffaf duvarların temel tasarım kriterleri Türkiye'de şeffaflığın değerlendirilmesinde temel amaçtır. Bu değerlendirmeler ve yorumlar temel tasarım kriterlerinin belirlenmesinde şeffaf mimari uygulamalarda bilimsel anlamda referans oluşturması amaçlanmıştır. Bu çalışma ile,son dönem şeffaf mimari uygulamalara göre bir sınıflandırma yapılmaktadır. Bu sınıflandırma anket çalışması esas alınarak yapılmıştır. Sonuç olarak, mimarların şeffaflığa bakış açılan bu yapılara ait sınıflandırma ve değerlendirmenin yapılmasında yardımcı olmuştur. Sınıflandırmanın temeli post-modern eğilime dayanmaktadır. Bu tez çalışması norm bir çalışma olarak temelde normal modellere entegre edilebilen metodolojik yaklaşımı önermektedir. Ofis yapılan için kavramsal modellerin uygulamalan şeffaf tasarım politikalarının tanımı için gereklidir. Çalışmanın ilk bölümünde problem tanımı, amaç, tezin gelişim amaçlan açıklanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, etimolojik, tarihsel ve kavramsal çalışmalar yer alır. Bu bölümde şeffaflığın farklı yorumlan ve smıflandırmalan yapılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, şeffaflık için kavramsal modeller sistematik bir biçimde açıklanır ve tanımlanır. Eric Gans's ve Raoul Eshelman's şeffaflığa yaklaşımlan algısal modellemenin temelini oluşturmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, şeffaflığın uygulaması açısından 1980 sonrası Türkiye'de mimari koşullar tanımlanır. Türkiye'de şeffaflığın değerlendirme kriterleri 1980 sonrası dönemde ele alınır. 1980 sonrası inşa edilmiş ofis yapılannda algısal okumaya dair yüzey ve mimari mekan arasındaki ilişki analiz edilmektedir. Beşinci bölüm çeşitli ışık geçirgen camlarla oluşturulmuş ofis yapılarının alan çalışması olarak ele alındığı ve sımflandınldığı bölümdür. Genel değerlendirme 1980 sonrası ofis yapılarını içerir. Anket çalışmasında mimarların verdiği cevaplar Türkiye'de şeffaflığın tanımını belirlemeye yönelik cevaplardır. vıSonuç olarak, 1980 sonrası ofis uygulamalarında, kavramsal şeffaflık kriterlerinin dikkate alınmadığı görülmektedir. Bu yapılardaki sürpriz olmayan gelişmenin ise şeffaf tasarım formülasyonlarmın ticarileşme ve müşteri istekleri doğrultusunda yok olma noktasına geldiğidir. Bu nedenle, şeffaf mimari uygulamaların kavramsal formülasyonlara oturtulması gereği kaçınılmazdır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been known that today's transparent building modelling and constructions have been inadequate to expression the transparent building characters in Turkey to date that overwhelmingly those office buildings. The major reason is probably that the lack of conceptual parameters that could be the real factor in the explanation of 'transparency'. It has not been efficiently considered in the modelling process. The evaluation of transparency that is constructed by variable transmission glasses in Turkey and the capacity of design criteria of transparent walls are the main aim of this study. These evaluations and interpretations can be used as references for determining the design criteria and applying of transparent architecture and scientific researches. By this study, the selected office buildings are classified according to the last term applications of transparent architecture. The classified office buildings are been evaluated according to the questionnaire study. As a result, the building's transparency depends on whether it is sufficient or insufficient. Architects' point of view to transparency will be help to building's classification and evaluation. There is post-modern basis for these classifications. This thesis study as a normative one offers basically a methodological approach that can be integrated to the normal models: The application of conceptual modelling process for the office building is necessary for determination of transparent design policy. In the first part of this study, the aim, context and development of the thesis are explained. The second part of this study consists of etymological, historical and conceptual studies. In the third part of this study, conceptual modelling for transparency in West is explained and determined in a systematic manner. Eric Gans's and Raoul Eshelman's approaches on transparency concept is the basis for perceptual modelling. In the fourth part of this study, the architectural conditions are determined in Turkey after 1980 from the point of transparency's application. The evaluation criteria of transparency in Turkey have been explained and determined in development phase since 1980. The office buildings constructed after 1980 are been classified according to Post-modern trend. The relation between building surface and architectural space concerning perceptual reading is been analysed. IVIn the fifth part of this study, case studies on office buildings by variable transmission glasses that were researched and classified in Turkey are presented. A general evaluation office building in Turkey was made after 1980. According to the questionnaire study, the answers given by the architects are directed to determine the transparency's position in Turkey. The answers of questionnaire study are the main determinant in definition of transparency concept in Turkey. As a result of this study, though more than expected, the conceptual transparency criteria has not been observed in transparency of office buildings in Turkey after 1980. It is observed not surprisingly that transparent design formulations playing around the commercialisation are related with employer's demands. More frequent trials with better conceptual formulations as well would have ended with better designs.