Sürdürülebilir yapı tasarımında ahşap kullanımı
The use of wood in sustainable building design
  1. Tez No: 969441
  2. Yazar: HASAN AĞKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AVLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Yapı endüstrisinin doğal kaynak tüketimindeki ve sera gazı emisyonlarındaki önemli payı, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda, ekolojik açıdan sorumlu malzeme seçimi ve kullanımını temel bir öncelik olarak gündeme getirmektedir. Sürdürülebilir malzeme arayışı doğrultusunda, yenilenebilir niteliği ve düşük karbon ayak izi gibi avantajları sayesinde ahşap, sürdürülebilir yapı tasarımında merkezi bir konuma yerleşmektedir. Sürdürülebilirlik odaklı yapılaşmada ahşap malzemenin kullanım potansiyelini bütüncül bir perspektifle değerlendiren bu çalışma; ekolojik, sosyo-ekonomik ve teknolojik açılardan sunduğu katkıları derinlemesine inceleyerek sürdürülebilir mimari pratiğindeki rolünü pekiştirecek teorik bir zemin sunmaktadır. Ahşap yapıların sürdürülebilirlik performansını kapsamlı bir şekilde değerlendirebilmek için sürdürülebilir yapı tasarımının ilkeleri, yaşam döngüsü süreçleri ve yapı derecelendirme sistemleri gibi konular, vazgeçilmez bir kavramsal zemin sunmaktadır. Ayrıca, sorumlu ormancılık uygulamaları, sürdürülebilir ahşap ürünlerin üretim ve performans nitelikleri, ahşabın karbon tutma potansiyeli ve yaşam döngüsü değerlendirmeleri gibi başlıklar, ahşabın hem sürdürülebilir üstünlüklerini hem de yapısal kabiliyetlerini göstererek çalışmanın merkezindeki örnek yapı değerlendirmeleri için analitik bir altyapı sunmaktadır. Bu teorik içerik ile hazırlanan çalışmada, uluslararası alanda öne çıkan Library at the Dock, Chauveau Futbol Kompleksi, Port Plus, VanDusen Botanik Bahçeleri Ziyaretçi Merkezi, HAUT Amsterdam Konut Binası, Katajanokan Laituri Ofis ve Otel Binası, Sürdürülebilir Binalar Araştırma Merkezi, EDGE Suedkreuz Ofis Kompleksi, Palazzo Meridia Ofis Binası ve Girişimcilik Merkezi gibi sürdürülebilir ahşap yapı örnekleri incelenmekte ve ahşap yapıların sürdürülebilirlik özellikleri bu yapılar üzerinden değerlendirmektedir. Bu yapıların her biri, yapı derecelendirme sistemleri kapsamında elde ettikleri yüksek derecelerle ahşabın somutlaştırmaktadır. çevresel avantajlarını ve yenilikçi kullanımını Yapı derecelendirme sistemleri, ahşap yapıların sürdürülebilirlik performansını ve ekolojik üstünlüklerini objektif ölçütlerle değerlendirerek teyit etme ve bu nitelikleri şeffaf bir şekilde belgelendirme konusunda kritik bir rol oynamaktadır. Bu sistemlerin belirlediği hedefleri karşılayan ahşap yapıların, fosil yakıt bazlı ve yüksek karbon ayak izine sahip alternatiflerine göre, daha elverişli ve sürdürülebilir bir yapılaşma alternatifi oluşturduğu kanıtlanmaktadır. İncelenen yapı örnekleri, ahşabın çevresel, teknolojik, sosyal ve ekonomik boyutlardaki üstünlüklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışmadaki bulgular, yapı üretiminde ahşap kullanımının yapı sektörünün karbon ayak izini azaltmada doğrudan ve somut bir fayda sağladığını göstermektedir. Bu çalışmada, ahşabın sürdürülebilir yapı tasarımında kullanılmasıyla yapı sektörünün çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına ve küresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasına önemli bir katkı sağlanacağı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The significant share of the construction industry in natural resource consumption and greenhouse gas emissions brings the selection and use of ecologically responsible materials as a fundamental priority on the way to achieving sustainability goals. In line with the search for sustainable materials, wood has taken a central position in sustainable building design thanks to its advantages such as its renewable nature and low carbon footprint. This study, which evaluates the potential of wood material use in sustainability-oriented construction from a holistic perspective, provides a theoretical basis that will reinforce its role in sustainable architectural practice by deeply examining its contributions from ecological, socio- economic and technological perspectives. In order to comprehensively evaluate the sustainability performance of wooden structures, topics such as the principles of sustainable building design, life cycle processes and building rating systems provide an indispensable conceptual basis. In addition, topics such as responsible forestry practices, production and performance qualities of sustainable wood products, carbon sequestration potential of wood and life cycle assessments provide an analytical infrastructure for the sample building evaluations at the center of the study by demonstrating both the sustainable advantages and structural capabilities of wood. In this study prepared with this theoretical content, examples of sustainable timber structures that stand out internationally such as Library at the Dock, Chauveau Soccer Stadium, Port Plus, VanDusen Botanical Gardens Visitors Center, HAUT Amsterdam Residential Building, Katajanokan Laituri Wood Office and Hotel Building, Sustainable Buildings Research Center, EDGE Suedkreuz Berlin Offices, Palazzo Meridia Office Building and The Enterprise are examined and the sustainability features of timber structures are evaluated on these structures. Each of these structures embodies the environmental advantages and innovative use of wood with the high degrees they have obtained within the scope of building rating systems. Building rating systems play a critical role in evaluating the sustainability performance and ecological superiority of wooden structures with objective criteria and verifying these qualities in a transparent manner. It is proven that wooden structures that meet the targets set by these systems constitute a more suitable and sustainable construction alternative compared to fossil fuel-based alternatives with high carbon footprints. The examined building examples reveal the environmental, technological, social and economic superiorities of wood. In addition, the findings in the study show that the use of wood in building production provides a direct and tangible benefit in reducing the carbon footprint of the construction sector. In this study, it is emphasized that the use of wood in sustainable building design will make a significant contribution to reducing the negative impacts of the construction sector on the environment and achieving global sustainability goals.