Doğalgazın içten yanmalı motorlarda alternatif yakıt olarak kullanılması
Usage of natural gas in internal engines as alternative fuel
  1. Tez No: 152074
  2. Yazar: DAĞHAN ÖZRAHAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAFİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
in DOGALGAZIN İÇTEN YANMALI MOTORLARDA ALTERNATİF YAKIT OLARAK KULLANILMASI ÖZET Günümüzde, içten yanmalı motorlarda kullanılan petrol ürünlerinin hızla tükenmekte olması ve bu yakıtların yanması sonucu oluşan zararlı egzoz gazlarının çevreyi kirletmeleri alternatif yakıt arayışlarını hızlandırmıştır. İçten yanmalı motorlarda kullanılacak yakıtın kolay buharlaşabilen, hava ile kolay karışabilen, birim hacminden yüksek enerji sağlanabilen, kolay tutuşabilir ve dünyanın her yerinde kolay bulunabilir özellikte olması gerekir. Fosil esaslı sıvı hidrokarbon yakıtlar (petrol) bu özelliklerin hemen hemen hepsine sahiptir. Bu nedenle en önemli petrol ürünleri olan dizel ve benzin yakıtları motorlar icat edildiğinden beri hemen hemen rakipsiz kalmışlardır. Bununla birlikte petrol rezervleri sınırlıdır ve yeryüzüne dengeli dağılmamıştır. Ayrıca bunların aşın kullanımı çeşitli bölgesel hava değişimlerine, çevre kirliliğine ve potansiyel iklim değişikliklerine sebep olarak görülmektedir. Dizel ve benzinin yakıt olarak kullanılmaya başlamasından beri motorlu taşıtlarda birçok alternatif yakıt denenmiştir. Çoğu yanmaya bağlı olarak motorin ve benzinden daha düşük emisyon oranlan vermiştir. Ancak yeterli rezervlerin olmaması ve üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle pazar bulamamıştır. Günümüzde çok az alternatif yakıt ticari anlamda kullanılabilmektedir. Bu son durumda, motorlarda kullanılan alternatif yakıtların iki kriteri sağlaması gerekir. Birinci kriter, yakıtın hammaddesi yeterli rezerve sahip olmalıdır. İkincisi ise yakıtın maliyeti, üretimi ve dağıtımıdır. Bugün doğalgaz motorlarda yakıt olarak çok yaygm olarak kullanılmamaktadır. Fakat dağıtımı için boru hat teknolojisi çok gelişmiştir ve maliyetleri oldukça düşüktür.IV Bu çalışmada alternatif bir yakıt olan doğalgazın (Metan) sahip olduğu özellikler ve içten yanmalı motorlarda kullanılabilirliği üzerinde durulmuştur. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Motorlar laboratuarında 105 BG gücünde (77 kw) FORD marka 1800 cc hacimli ve EGR sistemi mevcut deney motorunda doğalgaz kullanımı testi yapılmıştır. Laboratuarda mevcut Cussons Marka test cihazı ile yakıt tüketimi, yük durumu, soğutma suyu giriş-çıkış sıcaklıkları ve motor devri ölçülebilmektedir. SUN MGA 1200 markalı cihazla ise egzoz emisyonları ölçülmüştür. Bu ölçümler neticesinde deney motoru değişik yük ve devirlerde yapılan deneylerde, % 5 - 15 arasında güçte azalma olduğu, % 100 ila % 120 yakıt tasarrufu sağladığı ayrıca egzoz gaz emisyonunda % CO miktarında % 50 ila % 60 oranında ve partikül madde emisyonunu ortalama % 35 azalttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak doğalgaz, araç üzerinde depolanma zorluğu dikkate alınmaz ise bir içten yanmalı motorda yakıt olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
USAGE OF NATURAL GAS IN INTERNAL ENGINES AS ALTERNATIVE FUEL SUMMARY Nowadays fossil rooted fuels used in the internal combustion engines being exhausted and taking form harmful exhausted gases conclusion of burning these fuels soiling environment have cause to increase investigations about alternative fuels used in the internal combustion engines. If a fuel use in an internal engine, that can be easilly evaporate, easilly mixed with air, get high energy, easilly burn, easilly obtain. Liquid hydrocarbon fuels which obtained in fosil (petrol), includes nearly all these properties. Because of this, diesel and benzine which are are the famous petrol products, rises the first line. By this time, petrol reserves limited and not seperated on regularly. And by the extremly usage of these, that couses various local air currents, air pollution and potatial climatic currents. Lots of various alternative fuels were attemted since diesel and benzine become a fuel in internal engines. Lots of these alternative fuels get low emissions than diesel and benzine. But that can not found market place because of these limited rezerves and higher prices. Nowadays, few of alternative fuels use as a commercial mark. In the end, alternative fuels that uses in internal engines must obtains two criteria. First criteria, fuels must have enough reserve. Second criteria is cost price and production. Today naturel gases not uses in internal engines well known. But pipeline is very well developed in naturel gas tranportation. In this study, we work at usage of naturel gas in internal engines. Experiments was studyed in Erciyes University, Mechanical Engineering Faculty motor labaroties. Ford brand, 105 Hp, 1800 cc motor was used in experiment.VI Exhaust emissions was measured in SUN MGA 1200. By this values, we see that, power decreases in % 5 - % 15, fuel comsumption decreases in % 100 - % 120, % CO emissions decreases in % 50 - % 60 and % HC emissions decreases in % 35. Finally, naturel gas can be used in internal engines if we have not give importance in storage diffucilty.