Yanal deformasyonları sınırlandırılmış betonların mekanik özelliklerinin tayini
Determination of mechanical properties of concretes confined lateral deformations
- Tez No: 152109
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL EYYUBOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ill YANAL DEFORMASYONLARÎ SINIRLANDIRILMIŞ BETONLARIN MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN TAYİNİ ÖZET Elastik-plastik malzemeden yapılan ince duvarlı çelik tüpten oluşan bir kabuk ve gevrek bir malzeme olan beton göbekten oluşan kompozit kesitler, malzemelerin uygun birleşimi ile farklı özelliklere sahip, statik ve dinamik yükleme koşullan etkisinde oldukça etkili yük taşıyan elemanlardır. Bu çalışmada çelik tüpe doldurulan betonların gerilme-şekil değiştirme ilişkisi incelendi. C 30 ve C 40 olarak iki farklı beton sınıfı ve 5,5 mm, 1 1 mm, 13,5 mm olmak üzere üç farklı et kalınlığına sahip çelik tüpler kullanılmıştır. Kontrol gurubu ile birlikte yedi seri numune üretilmiştir ve her bir gurupta üç adet numune test edilmiştir. Eksenel yük çelik tüp içerisindeki betona doğrudan uygulandı. Test süresince betonda eksenel yük, boyuna ve enine deplasman değerleri ölçüldü. Eksenel gerilme-boyuna ve enine şekil değiştirme ilişkisi ve eksenel gerilme-smırlama şekil değiştirmesi grafik olarak verildi. İnşaat endüstrisinde bu tür kompozit malzemelerin kullanım alanları bu tezde verilmiştir Anahtar Kelimler: Kompozit, Beton dolu Çelik Tüp, Betonun Sınırlanması, Eksenei Yük
Özet (Çeviri)
IV DETERMINATION OF MECHANICAL PROPERTIES OF CONCRETES CONFINED LATERAL DEFORMATIONS ABSTRACT Composite sections when consist of an external shell-a thin walled steel tube, which is made from elastic-plastic material and concrete core as a brittle material which is filled in the steel tube, the expedient combination of materials that possess different proporties gives the very possibility of conctructing distingtive extremely efficient load-bearing members under static and dynamic loading conditions. In this study, stress-strain relationship of concretes in the steel tubes was investigated Two different concrete grades of C30 and C40 and three different thicknesses of 5.5 mm, 1 1 mm and 13.5 mm for the steel tubes were used as the variables. Seven series of specimens including control group were produced and for each group three specimens were tested. Axial load was directly applied to the concrete in the steel tube. Load, axial strain and lateral strain of concrete were measured during the test. As an exprimental test results. relations of axial stress-axial strain on concrete, and axial stres-confined stress were given grafically. The usage areas of these type composite materials in construction industry were also mentioned in the thesis Key Words : Composite, Concrete Filled Steel Tubes, Confined Concrete, Axial load