Görsel veritabanı modeli 'İ.T.Ü. slayt arşivi veritabanı'
Visual database model-İ.T.Ü. slide library project
- Tez No: 152140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MERT ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET GÖRSEL VERİTABANİ MODELİ:“İ.T.C. SLAYT ARŞİVİ VERİTABANI”Çalışmamızın konusu, istanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinin katkılarıyla hazırlanan mimari slayt arşivinin, elektronik kayıt ortamında saklanması ve hem internet, hem de intranet aracılığıyla, öğrencilere ve öğretim üyelerine sunulması şeklinde tanımlanabilir. Çalışmamıza başlamadan önce, görsel mimari veritabanı uygulamaları ve bu uygulamalarla ile ilgili mevcut teknolojiler araştırılmış, bu teknolojilerin kullanım şekilleri, birbirine olan üstünlükleri, yetenekleri, v.s. gibi unsurlar değerlendirilmiştir. Araştırmamızın temel noktasını veritabanı sistemleri oluşturmakladır. Araştırmamızın amacını tanımladığımız giriş bölümünün hemen ardından, ikinci bölümde veritabanı sistemlerinin tanımı, ortaya çıkışı ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. Yıllardan beri sürekli geliştirilmekte oian bu yazılım sistemlerinin ilerleyişini tesadüfe bağlamak imkansızdır. Yazılım sektörünün veritabanı konusundaki bu gelişimi, ihtiyaçların giderilmesini sağlamak amacıyla yapılan yoğun çalışmalardan ileri gelmektedir. Dolayısıyla veritabanı sistemlerinin geçmişten günümüze kadar gelişimi, aslında bize hangi ihtiyaçlarımızı karşılamak için veritabanı sistemlerini tercih etme eğiliminde olduğumuzu göstermektedir. Her ne kadar çalışmamızın uygulama bölümünde, sıfırdan bir veritabanı sistemi oluşturmak yerine, Microsoft firmasının ticari ürünü olan Access veritabanı programını kullanmış olsak da, veritabanı sistemin yönetilebilmesi, mantıklı ilişkisel tabloların kurulup, sistemin temellerinin doğru bir şekilde atılması için veritabanı sistemlerinin çalışma mantığını iyice kavramış olmak gerekmektedir. Üçüncü bölüm kapsamındaki veritabanı sisteminin tasarım aşamaları konusu, aynı zamanda bir veritabanı sistemi çalışma mantığının kavranmasına yardımcı olmaktadır. Access gibi hazır bir veritabanı programı ile en basit veritabamnm geliştirilmesinde bile mutlaka bilinmesi gereken temel veri yapılan, normalleştirme işlemleri ve arama/sıralama algoritmaları konularının temelleri yine bu bölümde anlatılmaktadır.Verilabanı sisteminin yönetim ve güvenliğinin doğru bir şekilde sağlanmadığı durumlarda, sistemler giderek yavaşlamakta, eskisi gibi ihtiyaçlara cevap verememekte ve dijitai bir kütüphaneden çok dijital bir veri çöplüğü haline gelmektedir. Bu sonuç hem maddi, hem de zaman ve emek kaybıdır. Başarıyla oluşturulmuş veritabanı sisteminin sürekliliğinin sağlanması için, yine bir takım çalışması ile devam ettirilmesi gerekmektedir. Veritabanı sistemlerinin yönetimi, dördüncü bölümümüzün konusunu oluşturmaktadır. Veritabanı sistemlerinin mimarlıkta, tasarım aşamasında ve sunum aşamasında kullanımı, ilk geliştirilen mimari veritabanı örnekleri, kendi mimari slayt arşivimizin geliştirilmesi çalışmamıza yol göstermiştir. Beşinci bölümde, veritabanı sistemi mimarlık ilişkisi konusu ele alınmaktadır. Mimari veritabanı çalışmamıza yön veren, şu an halen kullanılmakta olan diğer görsel veritabanı örnekleri de altıncı bölümde tanıtılmıştır. Görsel bir mimari veritabanı modeli olarak oluşturduğumuz slayt arşivi veritabanı uygulaması hakkında detaylı bilgilere yedinci bölümde yer verilmiştir. Bu bölümde veritabanı çalışmamızın tüm süreçleri detaylı olarak ele alınmış, kullanılan yazılım ve donanım teknolojileri anlatılmıştır. Ayrıca slayt arşivi veritabanı sistemimizin işleyişi ekran görüntüleriyle birlikte bu bölümde detaylı olarak tanımlanmaktadır. Sekiz bölümden oluşan bu çalışmamızın sonuç bölümünde, slayt arşivinin veritabanma aktarılmasının bize sağladığı faydalar ele alınmış, bilgisayar bilimlerinin ortaya çıkardığı yeni yazılım teknolojilerinin mimarlık alanındaki çalışmalara olan katkıları gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY VIRTUAL ARCHITECTURAL DATABASE: "I.T.U SLIDE LIBRARY PROJECT The subject of our study is keeping Istanbul Technical University's architectural slide library in electronic environment. The slide library, which is taken from Architectural Department teachers, is defined to be used by students and teachers on internet or intranet technologies. Before starting our study, visual architectural database examples and technological systems used for database applications are searched in detail. The basic point of our study is making database systems. After defining our purpose on this study in introduction part, the description and historical improving of database systems subjects are defined in the second chapter. The improvement in database system software is for giving answers for the user's studies and requirements. In our study, Microsoft Access database program is used. But for making relational database tables and managing database system properly, the logic of database system working subject was studied in detail in the third chapter. Basic data models, normalization and the algorithm of searching and arranging are described in this chapter. If the security and management of database system can not be provided perfectly, the system will slow down and not be able to answer the user's requirements. And after a period, the slide library will not be able to work properly. This result may cost much in money, in time and in effort. After composing a database system, a team work is needed to improve and control its work. The subject of the fourth chapter is managing database systems.Using database systems in architecture, design and presentation phase, first architectural database applications show way to our study on architectural slide library. In chapter five, the relation between database systems and architecture is defined. In chapter six, the examples of digital architectural database systems, used nowadays, are described in detail with screenshots from web pages. The details of slide library database application, prepared as a visual database system model, are showed in chapter seven. The periods of database design and the technologies used for software are described in detail. This chapter gives information for our study on visual slide library by giving screenshots from our project's interface. The benefits of transferring the slide library into a digital database and the usage of new software technologies in architecture are summarized in the result part.