Mimari uygulama ve sunumlar için görsel bir veri tabanı modeli
A Visual database model for architectural presentations and applications
- Tez No: 104002
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET MİMARİ UYGULAMA VE SUNUMLAR İÇİN GÖRSEL BİR VERİTABANI MODELİ Enformasyon ve iletişim teknolojileri, bilgiye erişim hızının gün geçtikçe önem kazandığı bilgi toplumları için vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Bu teknolojiler, kendi alanlarının dışındaki alanları da etkileyen jenerik teknolojilerdir ve diğer sektörlerin iç süreçlerinde bir verimlilik artışı sağlamaktadırlar. Eğitim sektörü de, bilgi toplumuna geçiş çerçevesinde ele alınan bir sektör olarak, en büyük enformasyon altyapı teknolojisi kullanım ve hizmet pazarını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, bu proje kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi için bir enformasyon sistemi oluşturulması hedeflenmiştir. Mimari bilgilerin sistematik olarak bilgisayar ortamına aktarılması, bilgisayar destekli mimari tasarım bağlamında elektronik yayınlarda, geleneksel kütüphanelerle, slayt kolleksiyonlannm 'online' bilgi sistemlerine dönüştürülmesinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Varolan bilgilerin bilgisayara transfer edilmesi ile, bu dokümanların kompakt bir biçimde korunmaları ve yayılmaları sağlanabilmektedir. Bilgisayar ortamına aktarılmış dokümanlar, orjinal dokümanlarda bulunan bilginin kullanılabilirliğini geliştiren ve yaygınlaştıran, gelişmiş ve tutarlı sistemlerde yapılandırılmıştır. Bu tip sunumların algısı ve kabulü, mimari problemlerin anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Böylelikle, bu sunumların problemlere ait durumların açık bir hale getirilmesi için kullanımı ve bunların yeniden çözümünü sağlayacak olan faktörlerin belirlenmesi, tasarım sürecinde yapılan araştırmaların bir parçası olmuştur. Bu doğrultuda, İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlaması ve Endüstri Tasarımlan Bölümleri Lisans öğretim Planında yer alan derslerde üretilen öğrenci çalışmaları ve projelerini kapsayan elektronik görsel bir veritabammn hazırlanması ve fakülte intranet ağı aracılığıyla kullanıma sunulması amaçlanmıştır. Sözkonusu veritabanı modeli, daha önce fakülte öğrencileri tarafından tasarlanmış XII »j£SS-*olan ürünlerin (proje ve çeşitli çalışmalar) imgelerine ait bir görsel kolleksiyon yanında, yazalı bilgileri de içerecektir. Bu model ile, öğrencilerin birbirlerinin çalışmaları hakkında fikir edinebilmeleri sağlanacaktır. Böylelikle, daha önce sadece kısa süreli sergilerle sağlanan iletişim, elektronik ortamda her kullanıcının istediği zaman, istediği yerden ulaşabileceği ve herkese açık bir platforma taşınmış olacaktır. Bu proje ayrıca, öğrenci çahşmalannm bir arşiv ortamında saklanmasına imkan verecek ve fakülte veya bölüm derslerine ilişkin belleğin oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Böyle bir çalışmanın internet ortamına aktarılması sağlandığı takdirde, sözkonusu arşivin uluslararası platforma açılması da sağlanmış olacaktır. Bunun yaraşıra, geliştirilmiş olan bu model, diğer mimari uygulamalar için de görsel bir veritabanı oluşturabilecek genel bir yapıya sahip olacağından, farklı uygulamalar kapsamında da kullanılabilecektir. Bu bağlamda, model mimari bürolar ve inşaat şirketlerinde oluşturulmuş olan projelerin arşivlenmesinde ve tasarım için bir referans sistemi oluşturulmasında da kullanılabilir. X111
Özet (Çeviri)
SUMMARY A VISUAL DATABASE MODEL FOR ARCHITECTURAL PRESENTATIONS AND APPLICATIONS Information and communication technologies have become considerable components for the development process of the societies, as reach within easy information is becoming more important for knowledge systems. These technologies affect all the other business sectors and provide a productivity increase in the process of these sectors. In this respect, sector of“education”occurs as a leading field for the usage of information technologies. Therefore, in the scope of this project, it has been aimed to create an information system for Istanbul Technical University Architecture Faculty. Systematic computerisation of architectural images has been growing rapidly in the framework of computer-aided architectural design (CAAD), electronic publishing and the transformation of conventional libraries and slide collections into online information systems. Computerised documents are enriched and structured into comprehensive and coherent systems mat improve and expand the usability of information contained in the original documents. Recognition and acceptance of visual architectural representations as formal systems, promotes our understanding of architectural problems. The use of visual representations to make explicit the state of spatial problems and identify factors pertaining to their resolution is a major constituent of current research into the design process. Regarding the benefits mentioned above, in the scope of this project, the student studies and projects that were produced in the lectures and design studios in the Faculty of Architecture at Istanbul Technical University, will be classified and inverted into a virtual database model that will also be published in the Faculty intranet system. XIVTherefore, this database model will provide the users an opportunity to reach the projects of students from Architecture, Urban and Regional Planning and Industrial Design Divisions and a change to have an idea about the studies and projects produced at different design studios. Consequently, the communication between the students that was only formed with the temporary exhibitions before, will be inverted into an electronic environment that can be reached at any time by the users. Eventually, with this project the faculty documentation will be also classified and stored systematically. Scope of the project: The project has been developed in two stages: - Development of Conceptual Model Process: At this stage, system analysis has been made and aims, concept, system components and their relationships have been identified. - Development of Objective Model Process: At this stage, the interface design has been developed and the database model has been produced. Method of research: At the beginning of the project, a detailed research has been made to understand database structures, database management systems, design process of databases and various database applications of architectural presentations. Synthesis Process: At this stage, the conceptual and objective development of the information system has been completed. The general structure of the model has been designed and the necessary data for the model has been obtained from the faculty staff. Afterwards, the interface that will provide users to create queries has been designed using Microsoft Access 97 for Windows. For the test of the model, the selected data has been converted into the database model and various queries have been created. XV