Çelik lif takviyeli öndöküm beton paneller ile kolon güçlendirmesi
Column retrofit with prefabricated SFRC panels
  1. Tez No: 152147
  2. Yazar: ESEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPER İLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÇELİK LİF TAKVİYELİ ÖNDÖKÜM BETON PANELLER İLE KOLON GÜÇLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışma, yeterli sünekiiğe sahip olmayan kolon sarılma bölgelerinin elastik ötesi davranışı ve bu bölgelerin çelik lif takviyeli beton (ÇLTB) öndöküm paneller ile güçlendirilmesi konusunda yapılan deneyleri içermektedir. Türkiye'de mevcut betonarme yapılarda yeterli eğilme kapasitesi ve sünekiiğe sahip olmayan kolonlar; yeterli kesme dayanımına sahip olmayan kolon, kiriş ve kolon- kiriş birleşimleri; boyuna ve enine donatıların yetersiz ankraj ve detaylandırması; sıklıkla rastlanan eksikliklerdir. Düşük kalitede beton, yetersiz enine donatı ve/veya yetersiz bindirme boyu ile inşa edilmiş, dolayısı ile yeterli sünekiiğe sahip olmayan kolonlar depremler esnasında yapının göçmesine yol açan başlıca nedenlerden biridir. Bu nedenle, can ve mal kayıplarım en aza indirebilmek için bu tür betonarme elemanların davranışlarını ve bu elemanların güçlendirilmesini konu alan deneysel ve analitik çalışmaların yapılması son derece önemlidir. Bu çalışmada düşük dayanımlı beton (f c=9.22 MPa), yetersiz enine donatı ve düz enine ve boyuna donatı ile üretilmiş sekiz adet numune sabit ekseneî yük ve tekrarlı yön değiştiren yatay yükler altında denenmiştir. Bu numunelerden, dört adedinin boyuna donatısı sürekli iken diğer dört adedi yetersiz bindirme boyuna sahiptir. Her bir gruptaki iki adet numune farklı kalmlıklardaki ÇLTB panelleri ile güçlendirilmiştir. Bu panellerin üretiminde 0.16 mm çapında, 6 mm boyunda Dramix OL6/0.16 ve 0.55 mm çapında 30 mm boyunda kancalı uçlu Dramix ZP30/0.55 tipi çelik lifler kullanılmıştır. Bu panellerin üretiminde kullanılan kanşımiardaki toplam çelik lif miktarı hacimce %4'tür. Bu paneller İTÜ laboratuvarlarında üretilmiş ve kür uygulamasına tabi tutulmuştur. Bu karışımın elde edilmesi için 10 deneme karışımı yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı sünek olmayan, yeterli veya yetersiz bindirme boyu ekli ve düşük dayanımlı betonarme kolonların davranışının ve yeni bir güçlendirme tekniğinin bu tip elemanların davranışına etkisinin incelenmesidir. Bu elemanların güçlendirilmesi için kolon potansiyel plastik mafsal bölgeleri öndöküm ÇLTB panelleri ile sarılmıştır. Hızlı üretim ve uygulanabilme özelliği bu tekniğin en önemli xıavantajlarından biridir. Güçlendirilmeden denenen referans numunelerinde boyuna donatı burkulması ya da aderans kaybı yüzünden erken dayanım kaybı gözlenirken, güçlendirilmiş numunelerde çok daha iyi bir performans gözlenmiştir. İncelenen güçlendirme tekniği, boyuna donatısı hem sürekli hem de bindirmeli ekli olan numunelerin davranışını dayanım ve süneklik bakımından olumlu yönde geliştirmiştir. Bu olumlu etki boyuna donatısı sürekli olan elemanlarda daha da belirgindir. Bu teknikle güçlendirilen numunelerin rij itliklerinde herhangi bir değişim gözlenmediğinden, güçlendirme yöntemi yapının dinamik karakteristiklerim etkilememektedir. X11
Özet (Çeviri)
COLUMN RETROFIT WITH PREFABRICATED SFRC PANELS SUMMARY In this study an experimental work was carried out on the inelastic behavior of non- ductile column confining zones and retrofitting of these zones with prefabricated steel fiber reinforced concrete (SFRC) panels. Deficiencies frequently observed in existing reinforced concrete moment-resisting frame systems in Turkey are inadequate flexural strength and ductility of columns; inadequate shear strength of beams, columns, and beam-column joints; and poor anchorage and detailing of longitudinal and transverse bars. Many times these deficiencies are interrelated with each other. Non-ductile column confining zones of existing structures constructed with low strength concrete, inadequate transverse reinforcement and/or inadequate lap splice lengths are among the most commonly observed reasons for failures of structural members during earthquakes. Consequently, experimental and analytical research work on the behavior of these types of reinforced concrete structural members, and retrofit methods is vitally important for prevention and/or reduction of loss of lives and financial losses. In this study eight specimens were constructed with low strength concrete (f c=9.22 MPa) and inadequate transverse reinforcement. Both longitudinal and transverse reinforcement were plain bars. These specimens were tested under the combined effect of constant axial load and reversed cyclic lateral loads. Four of these specimens had continuous longitudinal reinforcement while the other four had inadequate lap splices. Two specimens from each group were retrofitted with prefabricated SFRC panels of altering thicknesses. Two types of steel fibers were used. Steel Fiber I (Dramix OL6/0.16) had a diameter of 0.16 mm and length of 6 mm, while the hooked end Steel Fiber II (Dramix ZP30/0.55) had 0.55 mm diameter and 30 mm length. The total volumetric steel fiber ratio of the SFRC jacket panel mix was 4 percent. These SFRC panels were cast and cured in ITU laboratories. To optimize workability of SFRC mixture 10 trials were done. The purpose of this study was to investigate the behavior of non-ductile low strength reinforced concrete columns with or without adequate longitudinal reinforcement lap splice length and to examine a new retrofitting technique. The proposed retrofitting Xlllwas carried out by externally bonding prefabricated SFRC jacket panels to the column faces at potential plastic hinging zones. High production and installing speed supplied by prefabrication is a significant advantage of this technique. It was observed that reference specimens, which were not retrofitted, presented premature loss of performance either due to buckling of longitudinal reinforcement or loss of bond, while retrofitted ones exhibited a superior performance. No matter the longitudinal reinforcement is continuous or lap spliced, investigated retrofit technique improved the behavior significantly in terms of ductility and strength. The enhancement in the behavior was more pronounced in the case of the specimens without inadequate lap splices. XIV