Taşıyıcı sistemi karma olan yapıların kapasite tasarımı
Capacity design of dual system buildings
  1. Tez No: 152149
  2. Yazar: MUHAMMED SİDA BULAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
TAŞIYICI SİSTEMİ KARMA OLAN YAPILARIN KAPASİTE TASARIMI ÖZET Bu çalışmada karma sistem yapıların kapasite tasarımı metoduyla tasarımı üzerine çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktaktadır. Birinci bölümde yapıların davranışı üzerine genel bilgiler verilmiştir. Bölümde, depreme göre yapı tasarımında yapı limit durumları tanımlanmıştır. Ayrıca yapı elemanlarının deprem davranışının anlaşılmasında kullanılan süneklik, rij itlik gibi özelliklerin tarifi yapılmıştır. Yapıya gelen yükler ve kuvvetler tanımlanmış, bu yük ve kuvvetlerin yapıya etkirken şartnamelerle belirlenmiş kombinasyonlanyla ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümün sonunda da, kapasite tasarım metodu genel olarak tanımlanmış ve bu metodu açıklayıcı zincir örneği verilmiştir. ikinci bölümde ise bu çalışmanın amacı olan karma sistem yapıların kapasite tasarımı metoduna göre nasıl tasarlandığı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu bölümde incelenen yapıların perdeleri yapı yüksekliği boyunca devam eden ve etmeyen olmak üzere iki ayrı tipi hakkında davranış bilgileri anlatılmıştır. Ancak genel olarak perdeleri yapı yüksekliği boyunca olan yapıların kapasite metoduyla tasarımı çalışmamızın odağmdadır. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde anlatılan tasarım yöntemi adımlarına göre örnek bir karma sistem yapının Yeni Zelanda şartnameleri esas alınarak çözümü yapılmıştır. Ancak bazı hesaplar için Türk yapı ve deprem şartnameleri kullanılmıştır. Kapasite tasarım yönteminin geliştiricilerinden Tom Paulay ve M.J.N. Priestly bu çalışmaya da kaynaklık eden“Seismic Design of Reinforced Concrete and Masonary Buildings”isimli eserlerinde, Yeni Zelanda şartnameleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın dördüncü bölümünde, üçüncü bölümde yapılan uygulama irdelenmiş ve bahsedilen kitaptaki şartlar ve düzenlemeler ile Türk Standartlarına göre olan şartlar ve düzenlemeler arasındaki farklara işaret edilmiştir. X11
Özet (Çeviri)
CAPACITY DESIGN OF DUAL SYSTEM BUILDINGS SUMMARY In this study, design method which is created according to capacity design of dual system buildings is studied. The study have four chapters. In first chapter, general informations of behaviour of buildings is given. In chapter, building limit states and properties which is use for understanding seismic response of elements of building, such as ductility, rigidity are described. Moreover loads and forces which is acting on the building is descirbed and he combinations which descirbed on codes of these is given. At the end of this chapter, capacity design procedure, as general, is descirbed and an illustrative analogy which is describing capacity design is given. In second chapter, how designing the capacity design of dual system buildings is explained as detailed. The structural walls of the buildings examined is dividing to two types. The one of them is full height walls and the other one is partial height walls. Both walls is examined but the buildings with full height walls is on focus of this study. In third chapter, an example building is designed according to capacity design procedure steps of dual systems which explained in second chapter and New Zeland codes. But at some points Turkish codes is also used. Tom Paulay and M. J. N. Priestly who are authors of“Seismic Design of Reinforced Concrete and Masonary Buildings”which is the book that is one of reference books of this study and are two ones of the developers of capacity design philosophy gave informations according to New Zeland codes. In fourth chapter of this study, the results of the example designed in third chapter is examined and to the differences between Turkish and New Zeland codes and constructive arrangements is pointed. Xlll